Wzrost liczby osób zarażonych bakterią e. coli po spożyciu sałaty rzymskiej

Liczba zarażonych bakterią e coli, którą została zainfekowana sałata rzymska uprawiana w Arizonie wzrosła do 149 w 29 stanach, informuje Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Na szczęście ilość przypadków śmiertelnych się nie zmieniła. W ubiegłym tygodniu zmarła jedna osoba.

Od ostatniej aktualizacji tydzień temu, to wzrost o 28 chorych. Do chwili obecnej hospitalizowano 64 osoby. 17 z nich cierpiało za ostrą niewydolność nerek, nazywaną zespołem hemolityczno-mocznicowym. Jak dotąd odnotowano jeden zgon – w Kalifornii.

Departament Zdrowia powiązał epidemię E. coli z sałatą rzymską uprawianą w Yuma w Arizonie – głównego źródła sprzedaży w USA w okresie zimowym. Sezon wegetacyjny w Yumie zakończył się około miesiąc temu, powiedział Russell Engel z Uniwersytetu w Arizonie, ale badacze muszą jeszcze wyizolować możliwą markę lub dostawcę sałaty.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób mówi o epidemii, która dotknęła ludzi w New Jersey, Connecticut, Pensylwanii, Nowym Jorku i prawie połowy pozostałych stanów USA. Najwięcej przypadków zgłoszono w Kalifornii (30), następnie w Pensylwanii (20) i Idaho (11). Do tej pory w New Jersey odnotowano 8 przypadków – wzrost o jedną od ostatniej aktualizacji CDC, z kolei w Nowym Jork – 4 (wzrost o dwa), a w Connecticut – 2.

Wiek pacjentów w całym kraju – od 1 roku do 88 lat, przy medianie wynoszącej 30. Sześćdziesiąt pięć procent stanowią kobiety. 50 procent odnotowanych przypadków wymagało hospitalizacji.
CDC ostrzega, by nie jeść żadnej sałaty, która mogła być uprawiana w Arizonie.
Nawet jeśli nikt nie będzie jadł skażonej sałaty, liczba przypadków może nadal rosnąć, ponieważ raporty dotyczące zarażenia bakterią e coli jest opóźnione. Pierwsze osoby zaczęły chorować w marcu, a najnowsze przypadki notowano od 25 kwietnia – podaje CDC.

Większość bakterii E. coli nie jest szkodliwa, ale niektóre produkują toksyny, które mogą powodować ciężkie choroby.
Obecna epidemia E. coli jest najgorszym wybuchem wielopostaciowym od 2006 roku.

Objawy zakażenia bakterią E.coli to: rozstrój żołądka, nudności i wymioty, podwyższona temperatura, ból głowy. Dolegliwości mogą pojawić się od pierwszego do dziesiątego dnia po zjedzeniu surowego warzywa. W większości przypadków obywa się bez hospitalizacji, ale należy pamiętać, że zakażona osoba przenosi bakterię. Nie wolno też zapominać, że każdy przechodzi inaczej zakażenie pałeczką okrężnicy. U jednych skończy się na lekkim zatruciu, a u innych na wizycie w szpitalu, niewydolności nerek, napadach padaczkowych czy nawet śmierci.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e