USA zrywają porozumienie nuklearne z Iranem

Prezydent Donald Trump ogłosił we wtorek, że USA wycofają się z przełomowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Oświadczając, że czyni świat bezpieczniejszym, zadał głęboki cios sojusznikom i pogłębił swoją izolację na arenie światowej.

Trump powiedział w telewizyjnym przemówieniu z sali dyplomatycznej Białego Domu, że porozumienie z 2015 r., zawarte między sześcioma krajami (USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja) było “koszmarną jednostronną transakcją, która nigdy nie powinna zostać dokonana”. Dodał, że Stany Zjednoczone “wprowadzą najwyższy poziom sankcji ekonomicznych”.

Decyzja Trumpa oznacza, że rząd Iranu musi teraz zdecydować, czy pójść za Stanami Zjednoczonymi i wycofać się, czy też spróbować uratować to, co pozostało z umowy. Iran przedstawił sprzeczne informacje dotyczące tego, co może zrobić – a odpowiedź może zależeć od tego, jak dokładnie zakończy się porozumienie.

Uczestnicy porozumienia z 2015 r. przyjęli wspólny kompleksowy plan działania gwarantujący zniesienie nałożonych na Teheran sankcji gospodarczych i finansowych ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ, USA oraz Unii Europejskiej.

Amerykański prezydent niejednokrotnie krytykował to porozumienie i oskarżał Iran o nieprzestrzeganie umowy. Donald Trump oskarżył Teheran o wzbogacanie uranu i prace nad zakazaną bronią, wbrew warunkom porozumienia. Na początku stycznia oświadczył, że Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia, jeśli nie zostaną wprowadzone do niego zmiany.

Donald Trump rozmawiał we wtorek o swojej decyzji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i chińskim przywódcą Xi Jinping. Brytyjski sekretarz ds. zagranicznych udał się w tym tygodniu do Waszyngtonu, by w ostatniej chwili namówić do USA, by nie wycofywały się z umowy. Brytyjskim celem jest pozostanie i utrzymanie porozumienia.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e