Huragan Irma na Florydzie

W niedzielę do wybrzeża Florydy dotarł huragan Irma. Towarzyszą mu gwałtowne wiatry i ulewne deszcze. Żywioł powala drzewa i zamienia ulice w rzeki.

Zbliżając się do Florydy Irma przybrała na sile i stała się ponownie huraganem 4 kategorii w pięciostopniowej skali. W godzinach porannych znalazła się w zachodniej części łańcucha wysp koralowych Florida Keys. Po godzinie 7 rano, maksymalna siła wiatru wynosiła 130 mil na godzinę. O godzinie 9.10 oko huraganu przemieściło się na Cudjoe Key.

W Miami zawaliły się dwa dźwigi budowlane. Mimo że miasto uniknęło bezpośredniego uderzenia zywiołu, ruchliwe ulice w jego centrum, takie jak Brickell Avenue przekształciły się w rzeki.
Na wschodnim wybrzeżu Florydy wydano ostrzeżenia o tornadach wywołanych huraganem. Jedno zaobserwowano w Fort Lauderdale, inne spowodowało szkody w Palm Bay.

Jak poinformowało National Hurricane Center, ok. 5 po południu Irma osłabła i została zakwalifikowana do kategorii 2 w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wcześniej, o godzinie 3:35, huragan po raz drugi wylądował na lądzie w południowo-zachodniej części Florydy, na Marco Island, w odległości około 30 km na południowy-wschód od Naples, jako burza kategorii 3. Prędkość wiatru wynosiła 115 mil na godzinę, w porywach do 160.

National Hurricane Center poinformowało, że chociaż Irma osłabła, pozostanie huraganem do poniedziałku rano.

Huragany typu 3 napędzają wiatry od 111 do 129 mil na godzinę. Na Marco Island odnotowano porywy wiatru do ok 130 mil na godzinę. Huraganom kategorii 2 towarzyszą wiatry o prędkości 96 – 110 mil na godzinę. Na lotnisku w Naples podmuchy wiatru wyniosły do 142 mil na godzinę, średnia prędkość wiatru 110 mil na godzinę.

Silne wiatry spowodowały, że bez prądu pozostało ponad 2,7 miliona domów i firm w całym stanie. Lokalna elektrownia poinformowała, że ze względu na szkody spowodowane huraganem, całkowite przywrócenie energii elektrycznej zajmie im kilka tygodni.

The National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) informuje o “nieuchronnym niebezpieczeństwie zagrażającym życiu – fali powodziowej wzdłuż dużej części zachodniego wybrzeża Florydy”. W niektórych miejscach przewiduje się nawet do 15 stóp wody.
W Miami, Tampie, Fort Lauderdale i wielu innych miastach Florydy wprowadzono godziny policyjne. Dokonano aresztowań za naruszanie prawa, w tym wielu szabrowników. W Miami Beach zabroniono przebywania obcych spoza wyspy.

Oko huraganu przesuwa się w kierunku północnej Florydy i południowo zachodniej części stanu Georgia. Skutki żywiołu mogą być także odczuwalne w stanach: Alabama, Tennessee oraz Karolinie Północnej i Południowej.

Podczas przejścia huraganu doszło do nietypowego zjawiska. Irma wessała wodę z Zatoki Tampa i Zatoki Meksykańskiej. Władze ostrzegają, by unikać tych miejsc, bo jest to niebezpieczne. Wkrótce woda powinna wrócić na swoje miejsce.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e