Turystyka silną gałęzią gospodarki Nowego Jorku

Turystyka w Nowym Jorku stała się 4. co do wielkości branżą zatrudniającą najwięcej pracowników. W sektorze tym pracuje ponad 291,000 osób, wynika z raportu Centre for Urban Future.

Dziesiątki milionów odwiedzających odgrywają coraz bardziej istotną rolę w gospodarce miasta. Około 62,8 miliona turystów odwiedziło miasto w 2017 roku, co stanowi 24 procent zakupów przy pomocy kart kredytowych w barach i restauracjach.

Raport opublikowany w poniedziałek przez think tank Centre for Urban Future pokazuje, że branża turystyczna w Wielkim Jabłku wzrosła do jednego z czterech głównych motorów gospodarki miasta, zatrudniając 291 084 osoby .

W ubiegłym roku miasto odnotowało rekordową liczbę 62,8 miliona turystów, co stanowi 90 procentowy wzrost liczby odwiedzających Nowy Jork w porównaniu z 33,1 miliona w 1998 roku.
Ten błyskawiczny wzrost doprowadził do wzrostu o 224 200 miejsc pracy pośrednio związanych z turystyką, w takich obszarach jak restauracje, sklepy i rozrywki.

Jonathan Bowles, dyrektor wykonawczy Center for an Urban Future zauważył, że miejsca pracy w sektorze zakwaterowania (no. prace w hotelach itp.) płacą średnio około 62 000 USD rocznie, co czyni je ważnymi dla wielu nowojorczyków, w tym imigrantów i osób z niższym wykształceniem. Powiedział, że branża turystyczna jest wsparciem dla klasy średniej.

W przedstawionym raporcie zwrócono uwagę na przeszkody stojące przed tym ciągłym wzrostem liczby turystów, w tym problemy związane z inwestycjami w metro, konkurencją ze strony innych miast walczących o turystów czy cień rzucony przez politykę imigracyjną prezydenta Donalda Trumpa.

“To tylko kwestia czasu, zanim zaczniemy dostrzegać spadek liczby turystów, ponieważ spostrzeżenia na temat USA spadły do niskiego poziomu”
– powiedział Bowles.

Inne czynniki to te, które dotyczą ogólnego spadku liczby rodzinnych interesów, które sprawiają, że miasto jest wyjątkowe, po kwestie wiązane z kłopotami tutejszych lotnisk.

W raporcie wezwano miasto do stworzenia pięcioletniego planu dla branży turystycznej który przyniesie korzyści zarówno odwiedzającym, jak i nowojorczykom, a także do zwiększenia środków na NYC & Company – miejskie skrzydło turystyczne.
Roczny budżet NYC & Company wynosi 38,6 miliona dolarów i jest niższy niż ten, którym dysponuje wiele innych globalnych miast przeznaczając fundusze na turystykę – czytamy w raporcie. Los Angeles wydaje 49,7 miliona dolarów na ten sektor, podczas gdy środki dla Barcelony sięgają 78 milionów dolarów, a Szanghaju 210,8 miliona dolarów rocznie.

W Nowym Jorku jest 112.700 pokoi hotelowych. Dla porównania, w 1988 r. było ich 62.200. Z 80 nowych hoteli wybudowanych od 2015 r. dwie trzecie znajdują się poza Manhattanem. W 2015 r. branża hotelowa zapłaciła miastu podatek w wysokości 1,8 mld USD, czyli dwukrotnie więcej niż w 2006 r.

Turyści stanowią prawie 25 procent wszystkich transakcji kartą kredytową Visa w nowojorskich sklepach detalicznych, zwłaszcza w sklepach jubilerskich, z aparatami fotograficznymi i innych z urządzeniami elektronicznymi. 24 procent wszystkich zakupów przy użyciu kart kredytowych w restauracjach i barach w mieście w 2016 r. zostało dokonanych przez turystów.

Chris Heywood, rzecznik prasowy NYC & Company, z zadowoleniem przyjął wnioski raportu i stwierdził, że skrzydło turystyki zawsze pracuje nad opracowaniem nowych strategii, które przyciągną większy wzrost.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e