Terrorysta, który podłożył bomby w Nowym Jorku i New Jersey skazany na dożywocie

Terrorysta Ahmad Khan Rahimi usłyszał we wtorek wyrok skazujący go na wielokrotną karę dożywotniego pozbawienia wolności. W 2016 r. zdetonował bomby własnej roboty w Nowym Jorku i New Jersey. Zranił kilkadziesiąt osób.

29 – letni Rahimi, to naturalizowany obywatel US, który urodzi się w Afganistanie, mieszkał w Elizabeth, New Jersey. Pracował w rodzinnym biznesie, sprzedając fast-food. Został oskarżony o umieszczenie we wrześniu 2016 r. roku bomby ciśnieniowej na West 23rd Street, która zraniła 30 osób i kolejnej na West 27th Street, która nie została zdetonowana.

Kilka godzin wcześniej, Rahimi podłożył małą bombę rurową w Seaside Park w stanie New Jersey, gdzie miał odbyć się charytatywny maraton. Niewielki ładunek umieścił w śmietniku na trasie biegu. Do wybuchu doszło około godziny 9:30 rano. Całe szczęście nikt nie został ranny.

Zatrzymano go 19 września 2016 r. w Linden, po tym jak został ranny w strzelaninie z policją.
Śledczy odzyskali jego dziennik, w którym ślubował ponieść śmierć męczeńską, zamiast dać się złapać po podłożeniu przez niego bomb własnej roboty w Nowym Jorku i New Jersey. W pisanym własnoręcznie przez siebie dzienniku opowiadał się za dżihadem. Napisał, że “odgłosy bomb będą słyszane na ulicach”. Na jego laptopie śledczy znaleźli instrukcje na temat konstruowania bomb zamieszczone w magazynie “Inspire” Al-Kaidy.

Prokuratorzy federalni oświadczyli w swoich dokumentach, że Rahimi próbował radykalizować więźniów w więzieniu federalnym w Nowym Jorku, gdzie został osadzony od momentu aresztowania. Przekazał więźniom kopie terrorystycznej propagandy i materiałów dżihadystów, w tym przemówienia i wykłady założyciela Al-Kaidy Osamy bin Ladena i Anwara al-Awlakiego – urodzonego w Stanach Zjednoczonych duchownego, który zainspirował ataki na Amerykę i został zabity w amerykańskim nalocie powietrznym we wrześniu 2011 r. Rahimi pokazywał także niektórym więźniom na swoim laptopie lub przesyłał drogą elektroniczną kopie “Księgi dżihadu”, instrukcje dotyczące budowania bomb i dzielił się różnymi kwestiami z czasopisma propagandowego.

Obrońca Rahimi’ego Xavier Donaldson powiedział, że zamierzał on zostać policjantem i po nauce w ollege’u na kierunku sądownictwa karnego pracował jako strażnik.

“To było przekonanie pana Rahimi’ego, że może pomagać ludziom, gdy jest zatrudniony na stanowisku, które zagwarantowałoby mu pewien rodzaj emerytury” – napisał Donaldson.

Podczas pobytu w więzieniu Rahimi ukończył zajęcia z biznesu, przedsiębiorczości i dramatu.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e