Regional Plan Assosiation w sprawie rozbudowany system transportu masowego

Region metropolitalny Nowego Jorku ma najbardziej rozbudowany system transportu masowego w USA. Sieci transportowe starzeją się jednak i borykają z niedofinansowaniem infrastruktury, a popyt na usługi transportu publicznego stale rośnie. Zdaniem Regional Plan Assosiation, Nowy Jork i otaczające go okolice chcą nadal się rozwijać w tej kwestii, a rząd musi zdecydować, jak rozbudować metro przez okres krótszy niż 100 lat.

Większość infrastruktury systemu metra w Nowym Jorku pochodzi z początków XX wieku i nie jest w stanie obsłużyć wszystkich obszarów miasta i ludności, która coraz częściej osiedla się poza Manhattanem.
Około roku po otwarciu pierwszej fazy metra Second Avenue, organizacja non-profit publikuje w czwartek swój plan, który zawiera propozycje powstania ośmiu nowych lub rozbudowania obecnych linii metra, które miałyby powstać w nadchodzących dziesięcioleciach, a także połączenie podmiejskich linii kolejowych w regionie – New Jersey Transit, Long Island Rail Road i Metro-North w jeden system (Trans-Regional Express, T-REX).

Stowarzyszenie liczące 95 lat publikuje taki plan co kilka dekad, aby nadać ton dyskusji dotyczącej planowania przyszłości obszaru Tri State (Nowy Jork, New Jersey, Connecticut). Obszerny 351-stronicowy dokument obejmuje wszystkie rodzaje spraw dotykających region.

MTA obsługuje jeden z największych systemów metra na świecie, jednak ponad jedna trzecia wszystkich mieszkańców Nowego Jorku nie mieszka w odległości krótkiego spaceru od stacji metra lub stacji kolejowej.

Plan stowarzyszenia dotyczący rozbudowy metra w Wielkim Jabłku obejmuje nowe pomysły, ale także te, które były prezentowane wcześniej. Koncentruje się na połączeniu kilku kluczowych pustyń tranzytowych, w szczególności dzielnic uważanych za te, w których mieszkają nowojorczycy o niskich dochodach, w tym południowo-wschodnie odcinki Bronksu i Brooklynu, a także obszary centralne i północno-wschodni Queens.

Dzięki nowym trasom metra zredukowane zostałyby niektóre z najdłuższych dojazdów do pracy w mieście i dotrzeć do zewnętrznych dzielnic – obszarów, z których mieszkańcy są bardziej zależni od swoich samochodów.
“Myślenie, że jeśli zatrzymasz rozwój, powstrzymasz wzrost czynszów, będzie fałszywym argumentem” – powiedział Tom Wright, prezes stowarzyszenia, podczas briefingu z dziennikarzami na początku tego tygodnia. “Chodzi o to, że musisz wprowadzić ochronę dla tych ludzi. Na poziomie regionalnym musisz zwiększyć dowóz”. “Myślę, że to będzie jedno z wyzwań politycznych w ciągu najbliższych pięciu, dziesięciu lat” – kontynuował.

Przedłużenie Second Avenue kosztowało 4,5 mld dolarów, dlatego w celu obniżenia kosztów i uczynienia projektów bardziej realistycznymi, Regional Plan Assosiation zaleca przeprowadzenie przeglądu procesu budowlanego na niemal każdym poziomie – od środowiskowego, przez zamówienia aż po regulacje dotyczące pracy.

Wśród nowych propozycji w planie Regional Plan Assosiation znalazły się sugestie rozbudowy metra w czterech dzielnicach miasta. W Manhattanie zaproponowano wydłużenie linii Second Avenue od ulicy 96th Street do Park Avenue, a następnie na zachód wzdłuż 125th Street do Broadway’u. Chodzi o to, że w dzięki trzem dodatkowym milom, metro docierałoby do nieobsługiwanych dotychczas sekcji Harlemu, łącząc się z siedmioma liniami metra na czterech stacjach. Kolejna propozycja dla tej dzielnicy dotyczy przedłużenia 7 z obecnej pętli na 34th Street w dół do 14th Street i Eighth Avenue, gdzie połączą się z liniami L, A, C i E.

Jeśli chodzi o Brooklyn, zaproponowano rozszerzenie Utica Avenue przez powstanie nowej linii metra pod Utica Avenue, z Eastern Parkway do Flatbush Avenue, przedłużając serwis 4 o cztery mile. Druga kwestia, to przedłużenie linii Nostrand Avenue – rozbudowanie odcinka Nostrand Avenue o 2,3 mili na południe do Avenue Z i stworzenie połączenia 2 i 5 w kierunku Flatlands, Midwood, Marine Park i Sheepshead Bay.

W Queensie podsunięto myśl dotyczącą linii Northern Boulevard – powstanie nowej 3,7-milowej linii metra biegnącej od 36th Street i Northern Boulevard do Willets Point, gdzie można by było kontynuować podróż na wschód, obsługując północną część Flushing i Mitchell-Linden lub skręcić na północ, by przejechać pod Flushing Bay do College Point. Inna kwestia, to Jewel Avenue – budowa linii o długości 5,7 mili, która oddzieli się od linii Queens Boulevard do tranzytowych pustyń Pomonok i Fresh Meadows w centralnej dzielnicy Queensu. Wystąpiono tez z propozycją przedłużenia linii Astoria o 0,8 mili do East River przy 21 Street i 20th Avenue. Nowa stacja kolejowa zostałaby wybudowana po północnej stronie Ditmars Boulevard wzdłuż 20th Street.

W Bronksie, oprócz ekspansji na zachód, stowarzyszenie wzywa do rozbudowy w kierunku północnym do Grand Concourse przy 149th Street, by zapewnić połączenia z liniami 2, 4 i 5.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e