Prezydent Trump omówił z urzędnikami z NY i NJ projekt budowy tunelu Gateway

Prezydent Donald Trump umówił w czwartek z urzędnikami z Nowego Jorku i New Jersey plan budowy Gateway, tunelu nad rzeką Hudson do stacji Penn Station. To przedsięwzięcie jest uważane za jedną z najważniejszych potrzeb w zakresie infrastruktury w regionie.

Wydaje się, że prezydent Trump popiera inicjatywę Amtrak, co do której przekonywali go lokalni liderzy podczas spotkaniu za zamkniętymi drzwiami w Cabinet Room . Ma ona kluczowe znaczenie nie tylko dla Nowego Jorku, ale także dla północno-wschodniego wybrzeża i gospodarki narodowej.

Lider Mniejszości w amerykańskim Senacie Chuck Schumer miał powiedzieć po spotkaniu, że udało się przekonać prezydenta. “Powiedzieliśmy mu, dlaczego jest to tak ważne. Ale administracja nie współpracuje z Gateway, myślę, że go przekonałem” – stwierdził Schumer. Mówił, że chociaż nie podjęto żadnych decyzji, przedstawiciele obu stanów wyrazili zdecydowane stanowisko w kwestii tego przedsięwzięcia.
Wśród blisko dwudziestu uczestników spotkania z prezydentem i urzędnikami Białego Domu, obecni byli gubernatorzy: Nowego Jorku Andrew M. Cuomo, gubernator New Jersey Chris Christie oraz kilku członków Kongresu reprezentujących obie partie, w tym senator Kirsten Gillibrand (DN.Y.) i senator Cory Booker (DN.J.). Cuomo nazwał spotkanie “produktywnym”, ale także “niejednoznacznym”. Administrację prezydenta reprezentowali m.in. sekretarz ds. Transportu Elaine Chao i dyrektor ds. Budżetu Białego Domu Mick Mulvaney.

Urzędnicy z Nowego Jorku i New Jersey poszukują połowy niezbędnych funduszy na zrealizowanie planu – wykopanie tunelu kolejowego pod rzeką Hudson, łagodzącego przeciążenie podczas naprawy innych tuneli zniszczonych przez huragan Sandy. Dzięki inicjatywie Gateway rozbudowano by Penn Station i zbudowano mosty, by lepiej połączyć Newark, New Jersey i Nowy Jork.
“Koszt programu, wynoszący 30 miliardów dolarów, będzie wymagał silnego partnerstwa, aby zrealizować te dziewięć projektów w sposób opłacalny, usprawniając proces wydawania zezwoleń, wykorzystując innowacyjne techniki zdobywania finansów i bycia kreatywnym w finansowaniu programu”- powiedział Newsday jeden urzędników Białego Domu.

Kongresman Peter King powiedział, że prezydent podkreślił, iż projekt musi być sfinansowany z pieniędzy publicznych. Mówił, że Trump był otwarty na pomysły, gdy Cuomo, Christie i inni dyskutowali o korzyściach, w tym tysiącach robót budowlanych i pozytywnym wpływie na gospodarkę. King wyraził zadowolenie z ponadpartyjnej współpracy zauważając, że Trump i Schumer wielokrotnie ściskali sobie ręce.

Zwolennicy projektu mają nadzieję, że republikański prezydent przychyli się do obietnicy byłego prezydenta Baracka Obamy i rząd federalny zapłaci za połowę projektu.

Projekt Gateway to planowana stopniowa rozbudowa i remont linii kolejowej Northeast Corridor (NEC) pomiędzy Newark, New Jersey i miastem Nowy Jork. Po jego ukończeniu podwojono by zdolność przewozową (25 dodatkowych pociągów na godzinę). Możliwa byłaby dodatkowa usługę szybkiej kolei. Istniejące dwie linie kolejowe używane przez Amtrak (AMTK) i New Jersey Transit (NJT) osiągnęłyby pełną wydajność. Tunele i mosty przez które przebiegają, zostały zbudowane ponad 100 lat temu i poniosły znaczne szkody podczas huraganu Sandy.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e