Po ataku terrorystycznym w Orlando NYPD wzmacnia bezpieczeństwo w mieście

W wyniku największej w historii USA masowej strzelaniny, do której doszło w klubie gejowskim w Orlando, nowojorska policja wzmocniła bezpieczeństwo w mieście, szczególnie w obiektach LGBT.

Ponad 500 funkcjonariuszy z brygady antyterrorystycznej zostało rozmieszczonych w poniedziałek na terenie Nowego Jorku, dzień po największej masowej strzelaninie w nowoczesnej historii Stanów Zjednoczonych.
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio powiedział, że miasto zostało zabezpieczone, szczególnie kluczowe miejsca Wielkiego Jabłka związane ze społecznością gejowską. De Blasio poinformował w niedzielę, że miasto pozostaje w “najwyższej gotowości”, choć pod adresem Nowego Jorku nie odnotowano żadnych wiarygodnych gróźb.

Lokalne władze pracowały przez noc, aby wywieść dziesiątki ciał z popularnego klubu gejowskiego Pulse w Orlando, w którym z rąk samotnego zamachowca zginęło 49 osób, a ponad 50 zostało rannych.
Sprawca masakry został zidentyfikowany jako 29-letni Omar Saddiqui Mateen.

Mateen urodził się w Nowym Jorku. Jego rodzice są afgańskimi imigrantami. Wraz ze swoją rodziną później przeniósł się na Florydę.

Organa ścigania poinformowały, że Mateen zatelefonował pod numer alarmowy 911 i deklarował swoją lojalność wobec grupy bojowników Państwa Islamskiego. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie. Wydarzenia, do których doszło w Orlando władze zakwalifikowały jako akt terrorystyczny.

W rozmowie z dziennikarzami w Colorado, jego była żona powiedziała, że fizycznie się nad nią znęcał i był chory psychicznie.

NYPD w wydanym oświadczeniu poinformował, że “ściśle monitoruje śledztwo, jest w kontakcie z FBI i organami ścigania na Florydzie. Wdrożono dodatkowe środki antyterrorystyczne w całym Nowym Jorku, zwłaszcza w obiektach LGBTQ by ochronić wszystkich [ red. nowojorczyków] “.

Dział skupia się na tym, by wzmocnić bezpieczeństwo przede wszystkim w miejscach związanych z grupami LGBT, w tym znanym Stonewall Inn, gdzie wiele osób gromadzi się, by opłakiwać ofiary.

Dziś zaplanowano czuwanie na West Village. Będą w nim uczestniczyć burmistrz Bill de Blasio i gubernator Andrew Cuomo.

Ofiary strzelaniny w Orlando zostały uhonorowane w niedzielę wieczorem podczas 70. gali Tony Awards.

Władze na Florydzie twierdzą, że pierwszy odpowiedział oficer po służbie, który pracował w klubie.

Policja twierdzi, że bandyta, który został uzbrojony karabin szturmowy cywilnej wersji i broń krótką wszedł do klubu około 2 w nocy i zaczął strzelać do tłumu zgromadzonego wewnątrz.

Oprócz broni używanej przez Mateena wewnątrz klubu, śledczy federalni odkryli wewnatrz jego samochodu trzecią broń.

Przed 5 nad ranem, policja wyważyła drzwi przy pomocy pojazdu opancerzonego i uwolniła 30 osób przetrzymywanych w środku w klubie.

Funkcjonariusze wymienili strzały z podejrzanym. Zastrzelił go jeden z funkcjonariuszy SWAT.

Kandydaci na prezydenta USA, Hillary Clinton i Donald Trump były wśród wielu polityków, którzy odnieśli się do niedzielnych wydarzeń.
Clinton napisała na Twitterze, że broń należy trzymać z dala od rąk terrorystów lub innych brutalnych przestępców. W innym poście zaapelowała, że to czas, by stanąć razem i zrobić wszystko, by bronić społeczności i kraj.

Z kolei Donald Trump skrytykował władze, że są słabe i nieskuteczne. Stwierdził, że to
co wydarzyło się w Orlando to dopiero początek.


W kolejnym poście stwierdził, że Hillary Clinton nie może zostać prezydentem, bo kraj będzie miał jeszcze większe kłopoty.
Skrytykował też wystąpienie prezydenta Baracka Obamy, że bał się użyć słów “radykalny islamski terroryzm”. Według Trumpa powinien więc ustąpić.

Na stronie internetowej klubu pojawiło się też oświadczenie jego właścicielki:
„Jak wszyscy w kraju, jestem zdruzgotana z powodu przerażających wydarzeń, które miały miejsce. Dla Pulsu, mężczyzn i kobiet, którzy tu pracują, byli moją rodziną przez prawie 15 lat. Od początku Pulse służył jako miejsce miłości i akceptacji dla społeczności LGBTQ. Chcę wyrazić głęboki smutek i kondolencje dla wszystkim, którzy stracili bliskich. Chcę byście wiedzieli, że mój smutek i serce jest z Wami”.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e