Plastikowe słomki i mieszadła do napojów mogą zostać wycofane z nowojorskich punktów gastronomicznych

Plastikowe słomki i mieszadła do napojów mogą niedługo zostać wycofane z użytku w nowojorskich punktach gastronomicznych. Jeden z radnych miejskich proponuje, by zamiast tego używać papierowych lub metawielowych przyborów wielokrotnego użytku.

Radny Rafael Espinal proponuje szeroki zakaz używania plastikowych słomek do jednorazowego użytku we wszystkich pięciu gminach miasta – w restauracjach, barach, czy stoiskach spożywczych.
Espinal wskazał na statystyki pokazujące, że 500 milionów plastikowych słomek jest używanych i wyrzucanych codziennie w Stanach Zjednoczonych. Nadmienił, że często trafiają one do dróg wodnych.

“Nie jest tajemnicą, że mamy problem z tym tworzywem”– powiedział Espinal w oświadczeniu. “Szacuje się, że 13 milionów ton metrycznych plastiku zalega w naszych oceanach i że w ciągu roku 100 000 stworzeń morskich umiera z powodu zaplątania się plastik”.

Podobne ustawodawstwo zakazujące wszechobecnych słomek przegłosowano w innych częściach kraju, w tym w Malibu, w Kalifornii i Seattle.

“Burmistrz skupia się na zakazie stosowania jednorazowych plastikowych toreb, aby zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych, aby chronić środowisko i przynosić korzyści nowojorczykom” – powiedział Seth Stein, rzecznik burmistrza Billa de Blasio. “Przeanalizujemy to prawodawstwo, gdy przechodzi ono przez proces legislacyjny”.

Ustawa Espinala, która również zabrania lokalom udostępniania klientom plastikowych mieszadeła do napojów, ma poparcie kilku grup zajmujących się ochroną środowiska, w tym Wildlife Conservation Society, Oceanic Global, the Sierra Club and Lonely Whale.

Projekt radnego Rafaela Espinala przewidywałby dwuletni okres karencji, zanim zostaną nałożone kary za naruszenia przepisów.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e