Pilot pod wpływem alkoholu za sterami samolotu linii JetBlue

W środę w sądzie federalnym w Brooklynie został oskarżony pilot samolotu Jet Blue, który siedząc za sterami samolotu lecącego z Orlando na Florydzie do Nowego Jorku był pod wpływem alkoholu.

21 kwietnia 2015. na pokładzie samolotu lecącego ze Słonecznego Stanu do Nowego Jorku było 151 osób. Za sterami samolotu siedział Dennis Thomas Murphy Jr – 44-letni pilot z Ramsey, NJ.
Według federalnej skargi złożonej w środę w sądzie na Brooklynie, po wylądowaniu na JFK Murphy Jr został losowo wybrany do badania na poziom alkoholu we krwi.

Marphy rozpoczął pracę jako pilot w JetBlue w styczniu 2015 roku. Podczas zatrzymania był zaskoczony, że właśnie jego wskazano do przeprowadzenia testu.

Podczas badania alkomatem okazało się, że w wydychanym powietrzu miał 0.11 promila. Kiedy po 15 minutach zbadano go ponownie, alkomat wykazał .091. Granica poziomu alkoholu we krwi dla pilotów to .04 promila.

Wcześniej, tego samego dnia, Murphy pilotował inny samolot z JFK do Orlando z 119 pasażerami na pokładzie.

Drugi pilot, który leciał wraz z Murphym powiedział, że zauważył, że pił on jakiś napój z kubka przed i w trakcie obu lotów.

Wymiar sprawiedliwości nie udostępnił informacji o sposobie ukarania pilota, ale przedstawiciele przewoźnika powiedzieli że JetBlue prowadzi politykę “zero tolerancji” dla narkotyków i alkoholu.

Murphy, który został zatrudniony przez linię lotniczą JetBlue w styczniu 2015 roku, zrezygnował z pracy przed rozprawą dyscyplinarną w maju zeszłego roku. Grozi mu do 15 lat pozbawienia wolności.

W 2015 roku przeprowadzono 56,327 testów, których podano pracowników branży lotniczej, w tym pilotów, mechaników, stewardesy i kontrolerów ruchu lotniczego. Zgodnie z danymi FAA, wyniki powyżej przyjętej granicy badania wykazały u 119 osób – czyli 0,2 proc. Z kolei w przypadku testów narkotykowych, obecność niedozwolonych substancji w organizmie wykryto u 1,546 z 218,448 badanych osób.
Elżbieta Gruszfeld

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e