Od marca obowiązkowa opłata za wstęp do Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art to jedna z najpopularniejszych atrakcji Nowego Jorku. Przez dziesięciolecia wstęp do muzeum był bezpłatny. Od marca będzie obowiązywała stała opłata.

Dotychczas działalność Metropolitan Museum of Art (Met) opierała się głównie na datkach od sponsorów i darowiznach zwiedzający, którzy płacili za wstęp według swojego uznania. Wprawdzie sugerowana cena to 25 dolarów, ale można było zapłacić za wejście symbolicznie, zaledwie dolara.

Po raz pierwszy od pół wieku odwiedzający najstarsze i największe muzeum w Stanach Zjednoczonych będą musieli uiścić obowiązkową opłatę za wstęp w wysokości 25 USD, jeśli nie są mieszkańcami stanu Nowy Jork. Władze tej instytucji kultury wprowadzają nowe zasady od 1 marca.

Zmiana odzwierciedla wysiłki Met zmierzające do ustalenia niezawodnego, stałego strumienia przychodów po okresie zawirowań finansowych i zawirowań wokół kierownictwa. Muzeum odnotowało gwałtowny spadek liczby osób skłonnych zapłacić obecną “sugerowaną” cenę wstępu.
Decyzja o wprowadzeniu stałej opłaty może wywołać sprzeciw ze strony mieszkańców przedmieść i turystów, a także oburzenie tych, którzy uważają, że instytucja finansowana przez podatników powinna być dostępna bezpłatnie.

“Każdy, kto korzysta z tej instytucji, jest proszony o wniesienie wkładu w jej dobrobyt, ponieważ jesteśmy z zasady zasobem społecznościowym” – Daniel Weiss, prezes i dyrektor generalny Met.

Tradycja „płać tyle ile sobie życzysz” będzie kontynuowana w przypadku mieszkańców stanu, ale będą oni musieli pokazać ID z adresem, potwierdzając, że są mieszkańcami stanu.

Met jest jedną z najbardziej prestiżowych instytucji na świecie, na równi z Luwrem, Museum of Modern Art i Guggenheim Museum. Mieści się wschodnim skraju nowojorskiego Central Parku, przy 1000 Fifth Avenue. Zostało założone w 1870 roku, a w 1880 roku przeniesione do nowej lokalizacji. Budynek muzeum znajduje się w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places.
Zbiory podzielone są na działy tematyczne. Obejmują m.in. dzieje sztuki światowej: malarstwa, sztuki użytkowej, militariów, instrumentów muzycznych, ubiorów, fotografii.
Bogate zbiory malarstwa obejmują dzieła najsłynniejszych światowych twórców. XVI – wieczną sztukę holenderską reprezentują prace Halsa, Rembrandta i Vermeera.
Malarstwo włoskie sławią obrazy Giotta, Botticellego, Rafaela, Bronzina, Veronese.
Muzeum ma także dużą kolekcję XIX – wiecznego malarstwa francuskiego, m.in.: dzieła Corota, Courbeta, Cézanne’a, Maneta, Moneta, Renoira, Gauguina, van Gogha, Seurata.

W 2016 r. Met zwiedziło 7,06 mln osób. Było to drugie najczęściej odwiedzane muzeum sztuki i piąte jakiekolwiek inne najczęściej zwiedzane muzeum na świecie.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e