Nowy Jork wśród 10 miast z najlepszymi parkami miejskimi w USA

Według rankingu “Trust for Public Land”, Nowy Jork znalazł się wśród 10 miast z najlepszymi parkami miejskimi w USA. Aż 97% mieszkańców Nowego Jorku żyje w odległości 10-minutowego spaceru od parku.

Mimo że Wielkie Jabłko nazywane jest betonową dżunglą, w pięciu dzielnicach miasta wciąż jest dużo zielonej przestrzeni, co wystarczy, by zaliczyć parki w Nowym Jorku do jednych z najlepszych w kraju.

Według raportu krajowego “Trust for Public Land”, parki w Nowym Jorku znalazły się w pierwszej dziesiątce stu systemów parków miejskich w USA.

Trust for Public Land jest organizacją typu non-profit, która działa na rzecz tworzenia i ochrony parków, by mogli cieszyć się nimi ludzie w całym kraju. Każdego roku Trust wydaje doroczny indeks Parkscore, który pokazuje, ilu mieszkańców dużych miast mieszka w odległości 10-minutowego spaceru od parku, jak dużą przestrzeń one zajmują i jakie udogodnienia rekreacyjne oferują.

Nowy Jork pokonał inne miejsca w swoim obszarze metropolitalnym, mimo że w tym roku został sklasyfikowany w rankingu na 9 pozycji, o dwa miejsca niżej niż przed rokiem. Newark uplasował się na 73. miejscu, a Jersey City na 53.
Aż 97% mieszkańców Nowego Jorku żyje w odległości 10-minutowego spaceru od parku – czytamy w raporcie. W skali kraju tylko 70 procent miast spełnia te standardy.

Jednak Nowy Jork został skarcony w raporcie za małe rozmiary parków. Mediana parku w Nowym Jorku wynosi 1,1 akrów, w porównaniu z narodową medianą Parkscore, która wynosi 5 akrów. Mimo tego, że parki w Nowym Jorku są niewielkie, stanowią 21 procent powierzchni miasta.

W Nowym Jorku brakuje także ośrodków rekreacyjnych i centrów dla seniorów, z zaledwie 0,1 na każde 20 000 mieszkańców, w porównaniu do średniej z National ParkScore wynoszącej 0,8.

“Wysokiej jakości parki sprawiają, że miasta są zdrowsze niemal pod każdym względem. Bliskość parków zwiększa poziom aktywności fizycznej wśród dzieci i dorosłych, zmniejszając ryzyko otyłości, cukrzycy i innych poważnych chorób “- powiedział Adrian Benepe, dyrektor ds. rozwoju parków miejskich w Trust for Public Land. “Parki pomagają również oczyszczać powietrze, łagodzić ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez burze, budować relacje między sąsiadami i przyczyniają się do wzrostu gospodarczego”.

10 amerykańskich miast z najlepszymi parkami, według Trust for Public Land

1. Minneapolis, MN
2. Saint Paul, MN
3. Washington, DC
4. Arlington, VA
5. San Francisco, CA
6. Portland, OR
7. Cincinnati, OH
8. Chicago, IL
9. New York, NY
10. Irvine, CA

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e