Nowości singlowe – tydzień 14.

Dagadana – “Oj poleczko, pole”

“Oj poleczko, pole” – singiel promuje wydaną w ubiegłym roku płytę ‘Dlaczego nie’, która została nominowana do tegorocznych Fryderyków w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. UPiosenka ta jest najpoważniejszym utworem na płycie. Słowa pochodzą z ukraińskiej pieśni ludowej, natomiast muzyka została napisana od nowa przez zespół Dagadana. Grupa świadomie wybrała właśnie ten utwór na kolejny singiel by pokazać różne oblicza swojej twórczości.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Dagadana-Oj poleczko pole.mp3″][/gplayer]


Emma Dax – “Szare dni”

“Szare dni” – piosenka pochodzi z debiutanckiego albumu zespołu Emma Dax, którego powstanie jest efektem spotkania trzech niezmiernie kreatywnych muzycznych osobowości z trzech różnych muzycznych galaktyk. Grupę tworzą: Krystian Wołowski aka Goodboy Khris (związany z zespołem Dick4Dick/D4D), Marcin Matuszewski aka Duże Pe (związany m.in. z zespołami Masala i Senk Że) oraz Remek Zawadzki (związany z zespołami Afro Kolektyw, Excessive Machine, DagaDana i Newest Zealand). Podczas pięciu spontanicznych sesji nagraniowych wspomniane trio zarejestrowało kilkanaście utworów, z których najlepsze składają się na debiutancki album zespołu. W skrajnie przebojowy sposób łączy on wszystko co najlepsze w krajowej muzyce rozrywkowej lat osiemdziesiątych z aktualną alternatywną muzyką klubową, niezależnym popem i awangardowym rapem.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Emma Dax-Szare dni.mp3″][/gplayer]


Farba – “Zapamiętaj chwilę”

“Zapamiętaj chwilę” – utwór zapowiada nową płytę trómieskiego zespołu Farba. Zespół ma na swoim koncie 3 albumy, w tym bardzo udany debiut płytowy pod tytułem ‘Muszę krzyczeć!’, z którego pochodzi singiel ‘Chcę tu zostać’. Ta właśnie piosenka promowała film Jerzego Gruzy pt. “Yyrek, kosmiczna nominacja” dzięki czemu bardzo szybko stała się przebojem i do dziś jest wizytówką zespołu.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Farba-Zapamietaj chwile.mp3″][/gplayer]


Kasia Grabowska – “Silna”

“Silna” – debiutancka propozycja pochodzącej z Jeleniej Góry, młodej i zdolnej piosenkarki. Kasia Grabowska jest uczestniczką The Voice of Poland, laureatką Szansy na Sukces z 2010 roku oraz wokalistką z Bitwy na Głsy (reprezentuje drużynę Piotra Kupichy). Kasia jest absolwentką studium piosenkarskiego, a aktualnie studentką Wyższej Szkoły Pedegogicznej.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Kasia Grabowska-Silna.mp3″][/gplayer]


Kukiz i Piersi – “Czary mary”

“Czary mary” – singiel zwiastuje nową płytę Pawła Kukiza i zespołu Piersi. Przez ostatnie trzy lata grupa była zajęta przygotowaniem nowego materiału, co nie było łatwe, bo zmiany zachodzące w kraju oraz burzliwe rozgrywki sejmowe nie pozwalały na dopasowanie warstwy tekstowej płyty. Pojawiało się zbyt dużo ważnych inspiracji, których wnikliwy obserwator i aktywny komentator – jakim jest Paweł Kukiz – nie mógł pominąć. Oczywiście płyta nie będzie stricte polityczna, jest to materiał zwracający uwagę na absurdy życia codziennego, które dotykają naszej polskiej rzeczywistości. Album będzie również zawierał takie utwory jak “Czary Mary”, ewidentna ‘wolna i czysta’ odskocznia od przewodniej myśli.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Kukiz i Piersi-Czary mary.mp3″][/gplayer]


Liber – “Czyste szaleństwo”

“Czyste szaleństwo” – kolejna piosenka przygotowana z myślą o zbliżających się Mistrzostwach Europy w piłce nożnej. Czy podczas Euro 2012 ogarnie nas “Czyste szaleństwo”? Bez wątpliwości, już w czerwcu od morza do Podhala będzie rządził futbol! W taki właśnie sposób atmosferę sportowego święta przedstawia piosenka Libera i góralskiej kapeli InoRos (finaliści Must Be The Music). Połączenie folkloru i rapu, góralskiej ‘krzepy’ z nowoczesną produkcją – to recepta na przebój i na to, jak przemycić kawałek naszej kultury promując Euro 2012 w Polsce. Liber, jako były piłkarz i artysta znany z zamiłowania do piłki nożnej, utworem “Czyste szaleństwo” zapowiada płytę ‘Magia Futbolu’, poświęconą w całości tej dziedzinie. Oprócz InoRos na krążku pojawią się m.in. Rafał Brzozowski (The Voice Of Poland) czy ludzie ze świata sportu (min. legendarny komentator – Tomasz Zimoch). Premiera płyty już w maju 2012.

A co o najnowszym singlu mówi sam Liber?:
‘”Czyste szaleństwo” powstało niezwykle spontanicznie. Graliśmy z InoRos wspólny koncert , po nim nastąpiła błyskawiczna integracja i pomysł , żeby zrobić coś nietypowego na moja piłkarska płytę. Wyszła nam wybuchowa mieszanka.”

Liber – raper, muzyk, autor tekstów, działający na muzycznej scenie od ponad 10 lat. Obecnie jego pseudonim kojarzony jest głównie ze współpracy z Sylwią Grzeszczak, jednak jego wcześniejsze dokonania dotyczą m.in. grupy Ascetoholix, kariery solowej , czy nagrań z takimi artystami jak Kombii, Mezo, Kasia Wilk, Pneuma. Niejednokrotnie nagradzany na jednej z największych imprez muzycznych w kraju – Eska Music Awards, w 2005 roku w kategorii Hit roku za utwór ‘Skarby’, natomiast w 2009 roku podwójnie: w kategorii Artysta Roku Polska oraz za Album Roku wraz z Sylwią Grzeszczak. Liber jest też cenionym autorem tekstów. Jest odpowiedzialny za słowa wszystkich swoich piosenek. Pisał też większość utworów na solową płytę Sylwii Grzeszczak ‘Sen o przyszłości’ (płyta niedawno pokryła się podwójną platyną), jak również dla Agnieszki Włodarczyk (jej debiutancki album ‘Nie dla oka’ osiągnął status złotej).

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Liber-Czyste szalenstwo (Radio Edit).mp3″][/gplayer]


Maki i Chłopaki – “Cash”

“Cash” – singiel zwiastuje debiutancki album pt. ‘Dni Mrozów’ rock’n’rollowego tria z Mazowsza. Grupa Marcina Biernata, gitarzysty Muzyki Końca Lata i spadkobiercy piosenkowej tradycji takich zespołów jak T.Love i Partia, swoje pierwsze lata działalności podsumowuje 10 utworowym krążkiem. Na płycie oprócz takich kultowych przebojów neo big bitu jak ‘Albatrosy’ i ‘Glany’, znalazły się zupełnie świeże kompozycje w postaci ‘Optymistki’ i ‘Casha’ – pierwszej w historii zespołu piosenki z refrenem. Znane dotąd ze swojego garażowego, chłopackiego brzmienia trio rozsądnie wykorzystało studyjne możliwości i zachowując wrodzoną surowość, każdej z kompozycji przydało dodatkowego charakteru, a to plamą klawiszy, to znów kreską damskiego wokalu Oli Bilińskiej. Tradycyjnie już tym, co decyduje o oryginalności muzycznej propozycji mrozeskiego zespołu są teksty Biernata, legitymizującego tym krążkiem swoją przynależność do grona największych ‘poetów polskiego rocka’. Pełne ironii i podtekstów liryki układają się w osobistą opowieść o trudnej doli muzyka z miejscowości położonej z dala od głównych centrów wszechświatowej rozrywki.

Maki i Chłopaki – big beatowe trio z pachnących świeżym powietrzem Mrozów, które w
swojej karierze zdążyło się już dorobić miana ‘sumienia polskiego rock’n’rolla’ oraz porównań do wczesnego Muńka i Pete’a Doherty’ego. Swoimi pozornie prostymi gitarowymi kawałkami bez refrenów zespół stawia wyzwanie uważnym melomanom, gdyż teksty ich piosenek to prawdziwa kopalnia odniesień do kultury lokalnej i światowej. Wśród swoich sukcesów „ten ostatni amatorski zespół w Polsce” wymienia:
• liczne nominacje do nagród magazynu młodzieżowego ‘Pulp’,
• występy w rozgłośniach radiowych (Radio Euro, Studenckie Radio Żak),
• wielkie sukcesy utworu ‘Albatrosy’ na listach przebojów studenckich rozgłośni radiowych (np. Radio Kampus),
• wspaniale przyjęta przez krytykę oraz fanów muzyki EP pt. ‘Kariera’.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Maki i Chlopak-Cash.mp3″][/gplayer]


RH Plus – “Światło”

“Światło” – piosenka zapowiada nową, trzecią w dorobku płytę zespołu Rh Plus. Na albumie tym pojawi się nowy wokalista, którym został Rafał Szatan, znany z telewizyjnych show takich ‘The Voice Of Poland’ czy ‘Jaka to melodia?’. ‘Rozpoczęliśmy kolejny etap naszej muzycznej przygody. Rafał ma interesujące doświadczenie sceniczne. Dał się już polubić publiczności, śpiewając w ‘High School Musical’, a ponadto ma zdecydowanie rockową, iście szatańską duszę’ – podkreślają członkowie zespołu. Premiera płyty będzie miala miejsce w maju.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/RH Plus-Swiatlo.mp3″][/gplayer]


Stanislaw Soyka – “Wiem, że nie wrócisz”

“Wiem, że nie wrócisz” – piosenka promuje płytę pt. ‘Stanisław Soyka w hołdzie Mistrzowi’, której premiera odbędzie się 10 kwietnia. Na albumie znajdziemy 10 piosenek z repertuaru Czesława Niemena.

Stanisław Soyka tak wspomina sesję nagraniową: ‘Nagrań dokonaliśmy w pięć dni. To niedługo. Przygotowania trwały dwanaście lat, a to z kolei wystarczająco długo, by zamierzenie zrealizować rzetelnie. Sesja ta była wyjątkowa. Wyjątkowość polegała na tym mianowicie, że trudno było nam uwolnić się od bardzo szczególnych emocji. Magii tym dniom w studio dodawał fakt, że naszym gościem był Tomasz Jaśkiewicz – nadworny gitarzysta Niemena. Czesław Niemen. Powszechnie kojarzymy to hasło z głosem. Jedynym, unikalnym, niedoścignionym i wspaniałym śpiewaniem. Nasz album powstał jednak także po to, by wykazać, że Czesław Niemen był wybitnym kompozytorem. Dziesięć piosenek to zaledwie drobna część obszernej spuścizny Artysty. Ot: subiektywny wybór. Jestem przekonany, że jego dzieło będzie przedmiotem profesjonalnych analiz, a także źródłem inspiracji dla następnych pokoleń, bo Czesław Niemen był nie tylko ważną postacią popkultury w drugiej połowie XX wieku.’ – kończy artysta.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Stanislaw Soyka-Wiem ze nie wrocisz (Radio Edit Short).mp3″][/gplayer]


Opracował Wojciech Maślanka.



REKLAMA


Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e