Nowości singlowe – tydzień 13.

KrzyHu feat. Kamil Bednarek – “Sobą być”

“Sobą być” – piosenka promuje nowy album KrzyHa, rapera, który wcześniej dał się poznać dzięki współpracy z takimi artystami jak: Pezet, Kajman i Kamil Bednarek. Utwór ten został nagrany właśnie z tym ostatnim wykonawcą. Nowa płyta KrzyHa nosi tytuł “Zeszyt Outsidera” i zawiera bardzo zróżnicowaną ale zarazem starannie dopracowana muzykę. To efekt pojawienia się na niej wielu gości, wśród nich są m.in.: Kamil Bednarek, Miodu (Jamal), Pezet, Kajman, Angelika Anozie, Michał Grobelny i wielu innych.
Album został również wydany w wersji winylowej i to w dodatku w bardzo ekskluzywnym stylu. Okładka płyty to bogato ilustrowana książeczka tworząca 20 – stronicowy komiks.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/KrzyHu feat. Kamil Bednarek-Soba byc.mp3″][/gplayer]


Krywań – “Na nic to śpiewanie”

“Na nic to śpiewanie” – singiel zwiastuje płytę “Malowane słowa”, którą po 10-letniej przerwie powraca zespół Krywań. Grupa ta to prekursor grania muzyki stylizowanej folklorem. Praca nad tym albumem trwała dwa lata. Wydawnictwo jest kontynuacją stylu obranego przez grupę na początku istnienia. Tym razem Krywań sięgnął po folklor z rejonu Spisza sąsiadującego z Podhalem. Dużą pomoc w doborze i opracowaniu materiału okazał mieszkający w Dursztynie Robert Cudzich. Na płycie znalazły się także dwie piosenki ze śpiewogry Katarzyny Gaertner i Ernesta Brylla pt. “Na szkle malowane”, do której to śpiewogry zespół Krywań opracował muzykę. Teksty do większości piosenek napisała, współpracująca z zespołem od wielu lat, podhalańska poetka – Wanda Czubernat. Na płycie znalazły się również piosenki napisane przez Tomasza Zeliszewskiego – perkusistę Budki Suflera oraz Izabeli Zając i Walentego Plucińskiego.
Album “Malowane słowa”, to mieszanka utworów z Podhala i Spisza a także autorkich kompozycji zespołu. Są zarówno ballady jak i energetyczne, bardzo rytmiczne kompozycje.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Krywan-Na nic to spiewanie.mp3″][/gplayer]


Mazzoll & Marcin Świetlicki – “Pan Bóg”

“Pan Bóg” – singiel nagrany z udziałem Marcina Świetlickiego – poety i lidera zespołu Świetliki – zapowiada pierwszą od lat solową płytę Mazzolla pt. “Responsio Mortifera”, która ukaże się późną wiosną tego roku.

Jerzy Mazzoll – legendarny trójmiejski klarnecista, współtwórca sceny yassowej, z której wywodzi się cała czołówka obecnej polskiej sceny niezależnej (Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Mikołaj Trzaska i wielu innych).

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Mazzoll i Marcin Swietlicki-Pan Bog.mp3″][/gplayer]


Muzyka Końca Lata – “Wiosna”

“Wiosna” – propozycja adekatwa do tego co mamy aktualnie w kalendarzu oraz za oknem. Piosenka pochodzi z wydanej w ubiegłym roku płyty pt. “PKP Anielina” nagranej przez ‘neo big beatowców’ z Mińska Mazowieckiego. Motywem przewodnim krążka są podróże kolejowe i zmiany pór roku, natomiast w tle przewijają się tematy miłości oraz samotności na polskiej prowincji w pierwszej dekadzie XXI wieku.

Genezę tytułu płyty “PKP Anielina” lider grupy Bartosz Chmielewski tłumaczy następująco:
“Mińsk Mazowiecki Anielina” to na poły leśna stacja kolejowa, która dla wielu mieszkańców mojego miasta ma znaczenie symboliczne. To z niej część mińszczan wczesnym rankiem rusza do pracy i na studia w stolicy. To w jej okolicznych chaszczach młodzież z okolicznych osiedli „rwie pierwszej czułości czereśnie”. W końcu to tutaj bez rozglądania się można się czegoś napić. W końcu to tutaj bez rozglądania się można się czegoś napić i omówić sercowe dramaty lub ich brak, o czym zresztą śpiewamy w tytułowym dla płyty utworze”.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Muzyka Konca Lata-Wiosna.mp3″][/gplayer]


Quidam – “Obok mam”

“Obok mam” – singiel zapowiada nowy, a zarazem szósty studyjny album zespołu Quidam pt. “Saiko”. Płyta zawiera muzykę, która potrzebuje czasu, by rozkochać w sobie słuchaczy. Muzycy postawili na nastrój bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Brak wielowątkowych kompozycji i minimalizm potęgują znaczenie każdego dźwięku. Kompozycje oszczędne, pełne kapitalnych aranży, obfitują w smaczki ujawniające się nieoczekiwanie po kilku przesłuchaniach. Muzycy znakomicie operują nastrojem, dawkując z aptekarską precyzją aplikacje urobione z różnorodnych wpływów. Wszystko to, cała znamienita i nieco zaskakująca mikstura, jaką nam Quidam przyrządził, nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, które miałyby popsuć smak.
“Saiko” to wynik pracy muzyków dojrzałych, o wybornym warsztacie, odważnych, którzy nie boją się prostszych form, tak doskonale służących nastrojowi. Czasem nawet jeden dłuższy dźwięk, który znalazł się w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, potrafi zachwycić bardziej, niż setki nut. Nowa płyta grupy jest dorosła, optymalna, czasem przebojowa, oszczędna, nastrojowa i piękna. “Saiko” oznacza spotkanie z Quidam wyraźnie odmienionym i pełnym instrumentalnego wigoru! Z muzyką doskonale współgrają teksty autorstwa Bartka Kossowicza i Maćka Mellera. Ich unikatowa struktura nawiązuje do poetyki codzienności, odważnie sięga po elementy mowy potocznej i za pomocą śmiałych neologizmów tworzy odrębny i emocjonalny świat Saiko.
Warto dodać, że po dłuższej przerwie Quidam powrócił do tekstów w języku polskim (jedynie w utworze “Walec” w którym gościnnie zaśpiewała Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic i Digit All Love, pojawia się tekst w języku angielskim).
Producentem albumu jest Robert Szydło (współpracujący m.in. z Kasią Groniec i wspomnianym Mikromusic), natomiast masteringiem zajął się Marcin Bors (Hey, Nosowska, Myslovitz).
Premiera płyty będzie miała miejsce 16 kwietnia br.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Quidam-Obok mam.mp3″][/gplayer]

Posłuchaj dodatkowych dwóch piosenek z zapowiadanej płyty:

“Saiko”
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Quidam-Saiko.mp3″][/gplayer]

“Przedwiośnie”
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Quidam-Przedwiosnie.mp3″][/gplayer]


Strefa Zero – “Czekam na jutrzejszy dzień”

“Czekam na jutrzejszy dzień” – piosenka promuje płytę pt. “Bałagan” nagraną przez poznańską grupę Strefa Zero. Zespół powstał na początku 2004 roku w Poznaniu z inicjatywy gitarzysty Macieja Czarneckiego oraz jego żony, wokalistki Kasi Czarneckiej a także kilku znanych poznańskich muzyków.
Przyjazny klimat, jaki panuje w zespole jest odczuwalny przez słuchaczy, fanów i znajomych. Muzycy współpracowali w przeszłości m.in. z Witkiem Łukaszewskim, Wojtkiem Hoffmanem (TURBO), Jurkiem Styczyńskim (Dżem), Markiem Radulim (Budka Suflera), Tomaszem Szukalskim, Anną Chodakowską, Anją Ortodox, Ewą Błaszczyk, Wandą i Bandą oraz Lombardem.

Grupa Strefa Zero swobodnie porusza się w różnych stylach muzycznych w szczególności popowo- rockowym. Zagrała kilkadziesiąt koncertów, wzięła udział w eliminacjach do Opola 2007 oraz wystąpiła na kilku innych festiwalach.

Na płycie “Bałagan” znalazło się 11 autorskich kompozycji m.in. Henia Barana, Macieja Czarneckiego i Mariusza Bobkowskiego. Teksty do większości utworów napisała Kasia Czarnecka. Jeden z utworów “Niewiele trzeba” został zadedykowany aktorce Ewie Błaszczyk i jej fundacji “Akogo”. Tytuł płyty “Bałagan”, oznacza różnorodność muzyczną, założeniem było wprowadzić pozytywny zamęt w głowach odbiorców.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Strefa Zero-Czekam na jutrzejszy dzien.mp3″][/gplayer]


Tabb i Mezo Team – “To już czas”

“To już czas” – piosenka ta ma wprowadzać pozytywne wibracje przed zbliżającym się wielkimi krokami Euro 2012. Utwór powstał z inicjatywy Bartosza “Tabba” Zielonego – cenionego producenta i kompozytora, współpracującego dotychczas m.in. z Sylwią Grzeszczak, Patricią Kazadi, Mezo oraz Markiem Kościkiewiczem. Po klikunastu latach pracy z różnymi artystami i dziesiątkach wyprodukowanych hitów Tabb w końcu zdecydował się firmować piosenkę swoim pseudonimem – jest autorem muzyki, słów oraz producentem piosenki. Do udziału w nagraniu zaprosił swojego przyjaciela Jacka “Mezo” Mejera i jego fantastyczną drużynę z programu “Bitwa na Głosy”.
“Nie mogłem sobie wyobrazić lepszych wokalistów do tego numeru – opowiada o tej współpracy Tabb – to niesamowity, bardzo zgrany zespół, pełen pasji i przede wszystkim genialnie śpiewający. Wnieśli bardzo wiele do tej piosenki – bez nich to nie byłby tak udany numer!”

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Tabb i Mezo Team-To juz czas.mp3″][/gplayer]


Opracował Wojciech Maślanka.REKLAMA


Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e