Nowości singlowe – tydzień 11.

Anna Dereszowska – “On nie powróci już”

“On nie powróci już” – drugi singiel z debiutanckiego albumu Anny Dereszowskiej pt. “Już nie zapomnisz mnie”. Krążek składa się z kompozycji Henryka Warsa nagranych w nowych, zaskakujących wersjach i aranżacjach.
Przygoda Dereszowskiej z muzyką trwa już od dość dawna, ale sporo czasu musiało upłynąć do momentu, w którym zdecydowała się na tak odważne posunięcie, jak solowa płyta. Początki wcale nie były łatwe. Aktorka broniła się, mówiąc, że jednak uczyła się grania, a nie śpiewania. Niemniej myśl ta zakiełkowała w jej głowie, a coraz więcej osób zaczęło ją namawiać do spróbowania swoich sił jako solistka.
Anna Dereszowska zaczęła myśleć nad doborem repertuaru wszystko zaczęło nabierać realnych kształtów kiedy Anna trafiła na Joannę Włodarską i Tomasza Krawczyka z zespołu BISQIUT. Dwójka muzyków miała pomysł aby sięgnąć po ponadczasowe kompozycie Henryka Warsa i podać je w zupełnie nowej, odświeżonej formie nadając im bardziej awangardowego brzmienia. Aktorki nie trzeba było długo namawiać, jak sama wspomina: „Piosenki Henryka Warsa są po prostu piękne i ponadczasowe. To melodie godne światowego kina; z tekstami za jakimi się tęskni”.

Henryk Wars to artysta okresu międzywojennego, znany z takich przebojów jak “Miłość ci wszystko wybaczy”, “Na pierwszy znak” czy “Ach śpij kochanie”.
Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Anna Dereszowska-On nie powroci juz.mp3″][/gplayer]


Fermata – “Będziesz moją Panią”

“Będziesz moją Panią” – utwór promuje płytę Chóru Kameralnego Fermata pt. “Grechuta niejednym głosem”. Album ten, to najnowsze i nowatorskie przedsięwzięcie Fermaty, efekt ponad rocznej pracy utytułowanego, kieleckiego chóru pod dyrekcją Ewy Robak. Płyta wykracza poza ramy zwykłego projektu muzycznego, bo mimo ogromnej popularności piosenek Marka Grechuty aranżacje chóralne jego przebojów były rzadkością. Dlatego pomysł zyskał pełną akceptację pani Danuty Grechuty.

Jan Kanty Pawluśkiewicz tak mówi płycie “Grechuta niejednym głosem”:

Na początku wrażenia moje były mało zdecydowane, ale w miarę słuchania poddałem się niezaprzeczalnemu urokowi muzycznemu. Pragnę pogratulować nadzwyczaj pieczołowitej aranżacji oraz smaku muzycznego, który jest romantyczną kontynuacją naszych – z Panem Markiem – zamierzeń sprzed dziesiątków lat, kiedy chcieliśmy, aby nasza muzyka choć przez chwilę zbliżała się do urody wierszy wybitnych poetów i nie stanowiła taniej i powierzchownej ilustracji słów. Chór Fermata kierowany ręką osoby niezwykle kompetentnej muzycznie i życzliwej wobec pierwowzorów, które były efektem naszej – z jednej strony nonszalancji – ale z drugiej szacunku wobec tekstu. Wspaniała muzykalność chóru, nienaganna intonacja i dyscyplina rytmiczna to niezaprzeczalne atuty Waszego Towarzystwa Muzycznego. Zapraszacie więc słuchacza do muzycznego Ogrodu Pięknych Współbrzmień i zachęcacie do słuchania nostalgicznych i żywiołowych małych światów poetyckich.
Świetnie poprowadzone i interpretowane partie solowe kapitalnie różnią się od naszych wykonań, ale równocześnie – towarzysząc im równolegle – stanowią osobny walor. Chyba bym na to nie wpadł.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Fermata-Bedziesz moja pania.mp3″][/gplayer]


KaCeZet i Fundamenty feat. Mad Mike – “Fundament”

“Fundament” – piosenka promuje ‘Fundamenty’ nowy projekt muzyczny KaceZeta – artysty znanego dotychczas głównie na polskiej scenie reggae/dancehall. Mimo wyraźnych inspiracji tymi gatunkami, brzmienia Fundamentów nie da się łatwo zamknąć w szufladce. Warstwę muzyczną cechuje prostota formy. Kompozycje są zgrabne, zaczepiają chwytliwymi ale nie tandetnymi melodiami. W nagraniach zostały wykorzystane głównie instrumenty akustyczne, co nadało brzmieniu kameralności. Wielkim atutem tych prostych piosenek jest warstwa liryczna. KaCeZet pokazuje wielki styl, sypiąc z rękawa grami słownymi i błyskotliwymi porównaniami. Bez wysiłku bawi się akcentem, nadając polskiemu językowi unikalną melodykę. W zgrabny sposób opowiada o sprawach istotnych i trudnych, unikając jednocześnie wpadnięcia w pułapki patosu czy banału. Dzięki swej szczerości, bezpośredności i luzowi, potrafi wystąpić wobec słuchacza z pozycji dobrego przyjaciela, dbającego o nasze powodzenie. Materiał został wyprodukowany przez Dżeksonga Onaszkiewicza – lidera legendarnego reggaeowego zespołu Immanuel.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/KaCeZet i Fundamenty feat. Mad Mike-Fundament.mp3″][/gplayer]


Lubię to – “Śniła mi się łąka”

“Śniła mi się łąka” – piosenka zapowiadająca debiutancki album nowego projektu muzycznego o nazwie Lubię to. Zespół powołał do życia Maciek Kurowicki, kierownik artystyczny grupy Hurt. Drugim filarem grupy jest magik reggae, Piotr “Zwierzak” Stanclik, na co dzień basista Star Guard Muffin, a kiedyś znany z gry w kultowych polskich zespołach sceny reggae: “Stage of Unity” i “Tumbao”.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Lubie to-Snila mi sie laka.mp3″][/gplayer]


Mor W.A. – “Korzenie”/”Bez pośpiechu”

“Korzenie” oraz “Bez pośpiechu” – podwójny singiel promujący specjalne wydawnictwo Morwy “Reedycja 2000-2012”. Box zawiera reedycję albumów składu, wszystkie klipy na DVD oraz bonusową płytę z remiksami nowego utworu pt: “Korzenie”. Wydawnictwo jest idealną okazją do przypomnienia sobie całej twórczości Morwy, dzięki czemu również młodsi słuchacze będą mogli sprawdzić jak weterani sceny rap w Polsce radzili sobie na przestrzeni kilkunastu lat.

Troche historii:
W 1995 r. trzech kolegów z warszawskiego osiedla Ursynów (Wigor, Łyskacz i Peper) postanawiło połączyć swoje siły w jednym projekcie. Po nagraniu taśmy demo Mor W.A., jeszcze wtedy jako S.E.N Mor W.A., pojawili się w kilku audycjach “Kolorszoku” u Bogny Świątkowskiej i DJ Volta. Kawałki zostały bardzo pozytywnie przyjęte przez słuchaczy i tak reprezentanci Mor W.A. zaczęli być kojarzeni i rozpoznawalni w całej Polsce. W 2000 r. zespół podpisał kontrakt fonograficzny z firmą Pomaton co zaowocowało wydaniem kolejnych czterech albumów. Zespół przez lata koncertował i udzielał sie w wielu projektach. W 2004 r. krążek “Dla słuchaczy” według magazynu “Ślizg” zostaje okrzyknięty hip-hopową płytą roku.

Posłuchaj piosenek:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Mor W.A.-Korzenie (Radio Edit).mp3″][/gplayer]

[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Mor W.A.-Bez pospiechu.mp3″][/gplayer]


Myslovitz – “Such A Shame”

“Such A Shame” – singiel promujacy składankę “A Tribute To Talk Talk”, zawierająca największe przeboje grupy Talk Talk nagrane przez znanych artystów. W tym doborowym towarzystwie znalazł się zespół Myslovitz, który specjalnie na tę płytę przygotował i nagrał wielki hit pt. “Such A Shame”. Cały dochód ze sprzedaży wydawnictwa przeznaczony zostanie na cel charytatywny. Płyta ukaże się 28 maja nakładem wytwórni Fierce Panda Records.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Myslovitz-Such A Shame (Single Edit).mp3″][/gplayer]


Piotr Karpienia – “Zagubiona”

“Zagubiona” – piosenka promuje debiutancką płytę Piotra Karpienia pt. “Mój świat”, która pojawi się w połowie kwietnia. 


Piotr Karpienia dał się poznać jako bezpretensjonalny, skromny i utalentowany wokalista. Wyrósł w muzykalnym domu, ale chyba największy wpływ na jego sposób patrzenia na muzykę miała babcia – Rosjanka i śpiewane przez nią rosyjskie romanse, które – jak mówi Piotrek – “szczypią za serce”. Młody wokalista i instrumentalista po szkole muzycznej i budownictwie, zdążył popracować jako inżynier, i to w Irlandii, ale i utrzymywać się z grania. Sprytnie lawirował pomiędzy spełnianiem marzeń, a rzetelnym podejściem do tematu “dorosłość”, którą wyniósł z domu. A co najważniejsze – zachował przy tym wszystkim chłopięcy entuzjazm i zwyczajną prostą miłość do muzyki, którą absolutnie i natychmiastowo zawstydza wszelkich “speców od marketingu”. Jego muzyczna melancholia to coś, o czym już prawie wszyscy zapomnieliśmy…warto do niej wrócić… dzięki Piotrowi.

Posłuchaj piosenki:
[gplayer href=”http://www.polskieradionyc.com/audio/Piotr Karpienia-Zagubiona.mp3″][/gplayer]


Opracował Wojciech Maślanka.REKLAMA


Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e