Nie daj się nabrać na wygraną w loterii

New York State Gaming Commission ostrzega klientów przed oszustami, którzy kontaktują się ze swoimi potencjalnymi ofiarami twierdząc, że są oni zwycięzcami loterii. W rezultacie wyłudzają od nich pieniądze na rzekome opłaty manipulacyjne, po uiszczeniu których będą mogli otrzymać wygraną sumę.

Hochsztaplerzy nieustannie opracowują nowe sposoby oszukiwania ludzi, przekonując ich, że zdobyli fikcyjne wygrane.

Forma takich oszustw może być różna, ale cel jest zawsze taki sam — przekonać do wniesienia opłaty manipulacyjnej lub podatków, aby możliwe było uzyskanie fikcyjnej wygranej lub przekonać do ujawnienia danych osobowych, które następnie zostaną wykorzystane do kradzieży tożsamości.

Nowojorczycy otrzymują informacje o wygraniu nagrody za pośrednictwem telefonu, poczty elektronicznej lub listownie, rzekomo od New York Lottery.

Zazwyczaj zwycięzca zostaje poinformowany, że wygrał sporą sumę i aby ją otrzymać, musi skontaktować się z przedstawicielem loterii. W przeważającej mierze imiona i nazwiska „zwycięzców loterii” nie są znane oszustom, dlatego na początku rozmowy wymagają oni ich podania pod pretekstem weryfikacji danych. Następnie proszoną o wysłanie na podane konto pieniędzy, co jest niezbędnym warunkiem otrzymania wygranej. Chodzi o kwoty od kilkuset do nawet kilku tysięcy dolarów. „Szczęśliwy zwycięzca” zostaje poinstruowany, że pieniądze te potrzebne są na pokrycie wydatków związanych z prowizją od przelewu, podatkami, czy opłatą za otwarcie konta w banku itp. Kwota, o której uiszczenie proszą oszuści często postrzegana jest jako mało znaczącą w porównaniu z fortuną, która wkrótce ma trafić w ręce potencjalnego zwycięzcy. Łatwo się domyślić, że o oszustach, którzy otrzymają rzeczone pieniądze słuch ginie.

Zdarza się, że wysyłają oni na adres domowy czek, często z fałszywym logo nowojorskiej loterii i pismem przewodnim, w którym zawarte są informacje, że to część wygranej, którą należy zdeponować w banku, a żeby otrzymać całą nagrodę trzeba wymienioną w liście kwotę niezwłocznie przesłać jako opłatę pod wskazany adres.

Wkrótce „nabity w butelkę” dowiaduje się, że czek nie może zostać honorowany i konsument dodatkowo ponosi za to opłaty.

Komisja podkreśla, że nigdy nie stosuje opłat manipulacyjnych lub innych płatności związanych z wygraną. Dodatkowo informuje, że pracownicy związani z nowojorską loterią przedstawiają się jako przedstawiciele New York Lottery lub Gaming Commission, w przeciwieństwie do oszustów, którzy twierdzą, że reprezentują poszczególne gry. Ponadto New York Lottery lub Gaming Commission ma adresy e-mail kończące się @ gaming.ny.gov.
O oszustwach związanych z rzekomą wygraną w loterii należy zgłosić do New York Lottery, nr tel. 518-388-3416, do biura stanowego prokuratora generalnego – 800-771-7755 lub do Federalnej Komisji Handlu (Federal Trade Commission) – 877-FTC-HELP.

Pamiętajmy – nie ma możliwości zdobycia wygranej pieniężnej, wygranej rzeczowej, zwycięstwa w zakładzie pieniężnym lub konkursie, w których nie brało się udziału.

Wskazówki dotyczące wykrywania oszustw
• E-mail został wysłany z bezpłatnego adresu (np. @hotmail.com, @outlook.com lub @yahoo.com) lub z obcego adresu, który łatwo można było sprzeniewierzyć.
• List lub e-mail nie jest adresowany do konkretnej osoby, lecz zaczyna się ogólnikowym zwrotem typu „Drogi Zwycięzco”.
• Listy związane z oszustwem są często wysyłane na kserowanym papierze firmowym (ale na niektórych będzie widniał prawdziwy adres siedziby, aby pozorować legalność. Adresy takie są wykorzystywane bezpodstawnie, a oszuści mają nadzieję, że „ofiara” podejmie kontakt za pośrednictwem e-maila lub telefonu a nie z wykorzystaniem poczty).
• Czas w jakim można ubiegać się o wygraną zwykle określa się jako niezwłoczny. Oszuści chcą przez to wywrzeć presję na potencjalnej ofierze i powstrzymać ją przed uzyskaniem porady lub podjęciu dochodzenia w tej sprawie.
• Zdarza się, że warunkiem otrzymania wygranej jest zachowanie poufności, co ma na celu powstrzymać potencjalną ofiarę przed uzyskaniem porady od osób trzecich, którzy mogą jej odradzić ubiegania się o nagrodę, lub zwyczajnie zasugerować, że to jest oszustwo.
• O tym, że korespondencja dotycząca wygranej jest oszustwem mogą świadczyć popełnione przez nadawcę błędy ortograficzne, gramatyczne i składniowe.

Co zrobić po otrzymaniu korespondencji, która prawdopodobnie jest oszustwem?
Po otrzymaniu listu lub e-maila, w którym znajduje się informacja o zdobyciu wygranej pieniężnej, wygranej rzeczowej, zwycięstwie w zakładzie lub konkursie, w którym dana osoba nie brała udziału, stanowczo zalecamy:
NIE wysyłać żadnych pieniędzy
NIE otwierać żadnych załączników i linków znajdujących się w podejrzanych e-mailach
NIE odpowiadać na jakiekolwiek podejrzane e-maile lub listy
NIE ujawniać żadnych danych osobowych lub finansowych w e-mailach, listach lub podczas rozmowy telefonicznej

EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e