Nie będzie spotkania Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem

Prezydent Donald Trump odwołał historyczny szczyt między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. W czwartek opublikował list do lidera Korei Północnej Kim Dzong Una.

Spotkanie, które miało oznaczać pierwsze bezpośrednie spotkanie między prezydentem USA a przywódcą Korei Północnej, które zostało zaplanowane na 12 czerwca w Singapurze nie odbędzie się.

Prezydent Donald Trump napisał w liście do lidera Korei Północnej Kim Dzong Una : “Bardzo się cieszyłem na spotkanie z tobą”. „Niestety, ze względu na ogromny gniew i otwartą wrogość pokazaną w twoim najnowszym oświadczeniu, uważam, że planowane tak długo spotkanie, nie jest to niewłaściwe w tej chwili”.

Wydaje się to odnosić do obelg pod adresem wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a.

Wiceminister spraw zagranicznych Korei Północnej, Choe Son Hui, cytowana przez państwową agencję prasową, powiedziała w czwartek o wiceprezydencie USA: “Nie mogę znieść mojego zdziwienia z powodu tak niedorzecznych i głupich uwag wypływających z ust wiceprezydenta USA”. Son Hui nazwała Pence’a „politycznym durniem”, gdy ten porównał Koreę Północną do Libii.

W swoim wywiadzie dla Fox News w środę Pence powiedział: “Wiesz, jak prezydent dał jasno do zrozumienia, skończy się to tak, jak w przypadku modelu libijskiego, jeśli Kim Dzong-un nie zawrze porozumienia”.

Przywódca Libii Muammar Kaddafi zlikwidował swój program nuklearny w zamian za złagodzenie sankcji. Porozumienie to początkowo uznano za sukces w zakresie denuklearyzacji, a Libia z zadowoleniem przyjęła międzynarodowych inspektorów w celu weryfikacji demontażu. Osiem lat później Kaddafi został obalony i zabity.

Znaczna część listu została napisana w pozornie przyjaznym tonie. Prezydent Trump podziękował Kimowi za rolę w uwolnieniu trzech amerykańskich zakładników, nazywając to “pięknym, docenianym gestem”.
“Jeśli zmienisz zdanie związane z tym najważniejszym szczytem, proszę, nie zwlekaj, zadzwoń do mnie lub napisz” – dodał.

Jednocześnie zaznaczył też: “Mówisz o swoich możliwościach nuklearnych, ale nasze są tak potężne i silne, że modlę się do Boga, że nigdy nie będą musiały być używane”.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e