MTA notuje spadek podróżujących nowojorskim metrem

Drugi rok z rzędu spada liczba pasażerów nowojorskiego metra. Powodem są zatłoczone pociągi, powszechne opóźnienia i niekończące się awarie.

Według danych przedstawionych na posiedzeniu MTA Transit Committee, że w zeszłym roku odnotowano 1,727 mld podróży nowojorskim metrem. To o około 30 milionów mniej niż w 2016 roku. Wtedy z usług najważniejszego środka transportu w mieście skorzystało 1,756 mld podróżnych. MTA odnotowała pierwsze spadki podróży metrem w 2016 r., po raz pierwszy od 2009 r. A jeszcze w 2015 r. liczba przejazdów była na rekordowy poziomie – 1,762 mld.

Zmniejszenie się liczby użytkowników wiąże się z gwałtownym spadkiem jakości usług metra. Raport opublikowany w październiku ubiegłego roku przez niezależne biuro budżetowe wykazał, że w maju 2017 roku opóźnienia w pracy w metrze wzrosły ponad trzykrotnie w porównaniu z majem 2012. Przerwy w funkcjonowaniu, pożary na torach stały się w ubiegłym roku powszechne. Dochodziło też do wykolejeń pociągów.
Gubernator stanu Andrew Cuomo ogłosił w czerwcu stan wyjątkowy do MTA, a miesiąc później nowo mianowany przewodniczący agencji Joe Lhota przedstawił opiewający 836 mld dolarów plan działania w zakresie metra, którego celem było wprowadzenie natychmiastowych zmian i ulepszeń systemu. Jednak naprawienie głęboko zakorzenionych problemów metra zajmie jeszcze lata. Znaczna część infrastruktury sygnalizacyjnej systemu, która często szwankuje, ma ponad pół wieku.

Prezydent New York City Transit, Andy Byford, wskazał kilka powodów tego spadku liczby pasażerów.

“Cena benzyny jest czynnikiem, bardzo niska cena benzyny, pojawienie się firm Uber i Lyft. Istnieją więc alternatywy i fakt, że w niektórych przypadkach gospodarki zwalniają” – powiedział Byford.

Byford podkreślił, że pasażerowie oczekują najlepszych usług, a jeśli ich nie dostaną, korzystają z innych opcji tranzytowych.
“Pomimo niewielkiego spadku, liczba pasażerów nadal jest rekordowo wysoka” – skomentował rzecznik MTA, Shams Tarek.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e