MetroCards mają zostać całkowicie wycofane do roku 2023 roku

Agencja MTA podjęła znaczący krok w sprawie wycofania MetroCard, rozpoczynając sześcioletni proces zastępujący je nowym systemem – kartami dotykowymi, tzw. tap cards, które umożliwią pasażerom korzystanie z różnorodnych metod płatności, w tym smartfonów czy cyfrowych portfeli.

Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej w Nowym Jorku za kilka lat pożegnają się na dobre z MetroCards, którymi płacą za przejazd metrem lub autobusem.

Zmiany zostały zatwierdzone w poniedziałek jednogłośnie przez Komisję Finansowania Agencji. Rozpoczną się wiosną 2019 roku na 500 stacjach metra i w 600 autobusach. Za przejazdy będzie można płacić przy pomocy kart bankowych i smartfonów. System będzie dostępny w całym mieście do września 2020 r. MetroCards mają zostać całkowicie wycofane do roku 2023.

MetroCard – karta magnetyczna, która jest formą płatności za korzystanie ze środków publicznego transportu w Nowym Jorku w 2014 r. świętowała swoje 20 – lecie. Zamiennik kultowego żetonu, tzw. tokena, wprowadzono w 1994 r., początkowo na stacjach Whitehall Street i Wall Street. Karty, pierwotnie niebieskie ze złotym napisem, zaczęły obowiązywać w całym systemie metra w 1997 roku.

Komisja przegłosowała umowę o łącznej wartości 573 milionów dolarów z Cubic Transportation Systems – firmą, która obsługuje MetroCard, a także systemy płatności w Londynie, Chicago, Sydney i Brisbane.

Agencja rozpoczęła już wewnętrznie testowanie płatności za pośrednictwem telefonu komórkowego w wybranych, zmodernizowanych stacjach metra na terenie miasta. Przed końcem roku, w ramach programu pilotażowego, agencja planuje uruchomienie tych skanerów na 14 głównych stacjach na terenie miasta, pozwoli pasażerom Metro-North i Long Island Rail Road płacić za dostęp do metra przez mobilną aplikację MTA eTix.

“Wprowadzenie MetroCard doprowadziło do najbardziej radykalnego wzrostu liczby pasażerów w historii metra” – czytamy w oświadczeniu Regional Plan Association. Zaznaczono też, że przejście na otwarty system płatniczy wpłynie na przyspieszenie funkcjonowania autobusów i ograniczy przeciążenia.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e