Mark Zuckerberg zeznawał w Senacie

Prezes Facebooka Mark Zuckerberg stawił się dziś przed senacką komisją sądownictwa i handlu w sprawie ochrony, przechowywania i udostępniania danych użytkowników tego serwisu społecznościowego. Ma to związek z aferą dotyczącą wycieku danych nieświadomych użytkowników portalu, które w niekontrolowany sposób trafiały do firmy Cambridge Analytica i mogły być wykorzystywane do działań propagandowych i wpływania na wyniki głosowań, choćby podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

Szef Facebooka Mark Zuckerberg rozpoczął swoje oświadczenie od przeprosin. “Założyłem Facebooka, prowadzę go i jestem odpowiedzialny za to, co się tutaj dzieje” – powiedział w Senacie Zuckerberg przed komisjami Senatu ds. Handlu i Sądownictwa.

Zuckerberg wziął odpowiedzialność za to, że firma nie zapobiegła działaniom Cambridge Analytica – firmy, która odpowiadała za kampanię wyborczą Donalda Trumpa i uzyskała nieuprawniony dostęp do prawie 87 mln użytkowników Facebooka.
Przyznał, że Facebook nie ochronił swoich użytkowników i ich prywatności.

“Teraz jest jasne, że nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby zapobiec wykorzystywaniu tych narzędzi również do wyrządzenia krzywdy” (…)
„Nie przyjęliśmy wystarczająco szerokiego obrazu naszej odpowiedzialności i to był duży błąd, to był mój błąd, przepraszam” – powiedział.
Zuckerberg przeproszał już wiele razy za zaistniałą sytuację. Po raz pierwszy w swojej karierze zrobił to zeznając przed Kongresem. Ma także złożyć oświadczenie w środę przed Komisją ds. Energii i Handlu.
Zuckerberg powiedział członkom Senackiego Komitetu Sądownictwa i Komisji Handlu, że Facebook uznał gromadzenie danych za “zamkniętą sprawę”, ponieważ informacje zostały usunięte. Jak przyznał Zuckerberg, Facebook nie powiadomił o tym fakcie Federalnej Komisji Handlu i zapewnił senatorów, że dzisiaj firma poradziłaby sobie z taką sytuacją inaczej.

Zapytano go także o to, czy jego firma skontaktowała się z biurem specjalnego prokuratora, Roberta Muellera, który bada rosyjską ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 r.
“Tak” – odpowiedział – “Wiem, że z nimi pracujemy”. Nie podał jednak żadnych innych szczegółów, mówiąc, że chce zachować ostrożność, by nie łamać żadnych zasad poufności.

Na początku tego roku Mueller oskarżył 13 Rosjan i trzy rosyjskie firmy o ingerencję w wybory prezydenckie poprzez akcję propagandową w mediach społecznościowych, która obejmowała zakup reklam internetowych przy użyciu aliasów z USA i politykowania na terenie USA. Niektóre z rosyjskich reklam były zamieszczone na Facebooku.

Senator John Thune, R-S.D., Przewodniczący Komisji Handlu zwrócił się do Zuckerberga, mówiąc, że jego firma ma 14-letnią historię przepraszania za “nierozważne decyzje” związane z prywatnością użytkowników. “Czym różnią się dzisiejsze przeprosiny?” – zapytał Thune.

“Popełniliśmy wiele błędów w prowadzeniu firmy” – odpowiedział Zuckerberg. “Myślę, że to prawie niemożliwe, jak sądzę, założyć firmę w pokoju w akademiku, a następnie powiększyć ją do skali, w jakiej jest teraz, bez popełniania błędów”.
Zuckerberg zapewniał, że Facebook przechodzi “szerszą filozoficzną zmianę w podejściu do naszej odpowiedzialności jako firmy”. Powiedział, że firma musi przyjąć “bardziej proaktywną rolę”, która obejmuje zapewnienie, że narzędzia, które tworzy, są wykorzystywane w sposób “dobry i zdrowy”.

Firma Zuckerbarga zaczęła ostrzegać niektórych użytkowników, że ich dane zostały pozyskane przez Cambridge Analytica. W powiadomieniu, które we wtorek pojawiło się na Facebooku w przypadku niektórych użytkowników oznajmiono, że “jeden z twoich znajomych” użył Facebooka do zalogowania się w obecnie zakazanej aplikacji do quizów osobistych o nazwie “This Is Your Digital Life”. Z powiadomienia wynika, że aplikacja wykorzystywała informacje, w tym publiczne profile, polubienia stron, itp., udostępniając je Cambridge Analytica.

W swoim wstępnym oświadczeniu Zuckerberg nie ujawnił nowych informacji o tym, jak dane zostały udostępnione. Przedstawił kroki, które firma podjęła, aby ograniczyć dostęp osób postronnych do danych osobowych. Powiedział także, że badana jest każda aplikacja, która miała dostęp do dużej ilości informacji, zanim firma podjęła kroki, by uniemożliwić taki dostęp w 2014 r. – działania, które przyszły zbyt późno w sprawie Cambridge Analytica.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e