Irma zmierza w kierunku Florydy

Irma, jeden z najsilniejszych huraganów w historii USA zmierza w kierunku Florydy. Rozpoczął się masowy exodus ludności tego stanu, która ucieka przed żywiołem do bezpiecznych miejsc.

Huragan Irma już spustoszył Karaiby, zrównał z ziemia kilka wysp. Śmierć poniosło 14 osób. Teraz zmierza w stronę Słonecznego Stanu. Zagraża całej Florydzie.
W czwartek po południu huragan znajdował się na północ od Republiki Dominikany, gdzie jak poinformowały władze, ewakuowano kilka tysięcy mieszkańców i turystów. Huragan dotarł też do Portoryko, gdzie doszło do powodzi i podtopień. Ewakuowano mieszkańców z terenów na północy i wchodzie wyspy.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez National Hurricane Center w czwartek wieczorem, Irma jest nadal potężnym huraganem kategorii 5 o maksymalnej sile wiatru 175 mil na godzinę, w pitek nieco osłaba stając się huraganem 4 kategorii. Krajowe Centrum Huraganu wydało ostrzeżenia dla południowej Florydy, od Jupiter Inlet na wschodnim wybrzeżu stanu, w kierunku południowym wzdłuż Półwyspu Florydy do plaży Bonita na zachodnim wybrzeżu. Ostrzeżenie obejmuje Florida Keys, Lake Okeechobee i Florida Bay.

Na Florydzie tysiące samochodów wypełniły międzystrefowe autostrady w kierunku północnym powodując ogromne zatory. Na stacjach benzynowych utworzyły się gigantyczne kolejki, na wielu z nich brakuje paliwa. Niektórzy podróżni przez wiele godzin czekali w czwartek na lotniskach.

Z uwagi na przewidywaną ścieżkę Irmy, która obejmuje wschodnie wybrzeże Florydy, doszło do największych masowych ewakuacji w historii USA. Powiat Miami-Dade, Broward i Palm Beach liczą około 6 milionów osób.

Gubernator stanu Floryda Rick Scott ostrzegał podczas czwartkowej konferencji prasowej, by ludzie opuścili zagrożone tereny jak najszybciej. Mówił, że jeśli poczekają do soboty lub niedzieli, kiedy spodziewane jest uderzenie huraganu w południową Florydę, będzie za późno.

„Nie możemy was ratować, gdy rozpocznie się burza” – powiedział Scott. „Jeśli więc jesteście w strefie ewakuacyjnej i potrzebujecie pomocy, musicie nam teraz to powiedzieć” – mówił gubernator. Dodał, że ostatni moment na ewakuację to piątek rano.
Obowiązkowa ewakuacja objęła część powiatu Miami-Dade, powiat Broward na wschód od US 1, Palm Beach, nisko położone części powiatu Brevard i powiat Monroe, w którym mieści się Florida Keys. Scott powiedział, że ponad 30 000 osób ewakuowało z samej tylko dzielnicy Monroe County.
Wszystkie szpitale będą zamknięte w piątek rano, nie będą też jeździły karetki pogotowia ratunkowego.

W innych centrach ludności wschodniej Florydy również może zostać zarządzona ewakuacja. Zależeć to będzie od drogi huraganu, który według prognoz w niedzielę spodziewany jest niedaleko Miami.

“Spójrzcie na rozmiar tej burzy”
– powiedział w czwartek gubernator Scott. “Jest szersza niż nasz cały stan i może mieć poważny i zagrażający życiu wpływ od wybrzeża do wybrzeża. Niezależnie od tego na jakim wybrzeżu żyjecie, bądźcie przygotowani na ewakuację, Mieszkańcy Florydy na zachodnim wybrzeżu nie mogą tego lekceważyć”.
Gubernator Scott powiedział w komunikacie prasowym, że podejmuje kroki, by dostarczyć więcej paliwa. Około 300 000 baryłek paliwa zostało wyładowanych ze statku w Tampie, by zaopatrzyć stacje benzynowe.

Gubernatorzy Georgii i Karoliny Południowej postanowili nie ryzykować i zarządzili obowiązkową ewakuację nisko położonych obszarów przybrzeżnych wokół Savannah i Charleston.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e