Gina Haspel zatwiewierdzona na dyrektora CIA

Gina Haspel została w czwartek zatwierdzona na stanowisko dyrektora CIA. Jest pierwszą kobietą, która będzie przewodniczyć Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Senat przegłosował stosunkiem 61 – letnią Ginę Haspel na dyrektora CIA stosunkiem głosów 54-45.

Haspel uzyskała zdecydowane wsparcie ze strony prawodawców GOP, a także członków społeczności wywiadowczej zarówno z administracji demokratycznej, jak i republikańskiej.
“Bezpieczeństwo i bezpieczeństwo narodu amerykańskiego zależy od zdolności przywódczych wywiadu, Gina Haspel jest właściwą kobietą w odpowiednim czasie” – powiedział przewodniczący większości w Senacie Mitch McConnell, R-Ky.
Po zdymisjonowaniu przez prezydenta Donalda Trump sekretarza stanu Rexa Tillersona i zastąpieniu go dyrektorem CIA, Mike Pompeo, Gina Haspel przejęła obowiązki dyrektora CIA. W Centralnej Agencji Wywiadowcze służy od ponad 30 lat.

Gina Haspel urodziła się w 1956 roku kobieta. Do CIA trafiła w roku 1985. W 2002 roku Haspel nadzorowała tortury wobec dwóch podejrzanych o terroryzm i przynależność do terrorystycznej organizacji Al-Kaida. Miało do nich dojść w okresie po 9/11 w nielegalnym więzieniu w Tajlandii. Więźniowie byli torturowani tak zwanymi “ulepszonymi technikami przesłuchań”, w tym podtapianiem. W tym czasie administracja George’a W. Busha uznała techniki za legalne w oparciu o zestaw tajnych, obecnie unieważnionych opinii prawnych, które ekspansywnie określały władzę wykonawczą i wąsko określone tortury. Haspel brała także udział w rozkazie zniszczenia taśm wideo dokumentujących brutalne przesłuchania.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e