Facebook wprowadza zmiany w odpowiedzi na aferę z Cambridge Analytica

Zmiany w ustawieniach Facebooka, to odpowiedź firmy Marka Zuckerberga na wyciek danych osobowych użytkowników tego popularnego na całym świecie portalu społecznościowego. Zmiany nie wpłyną na politykę prywatności Facebooka ani rodzaje gromadzonych danych na temat jego użytkowników.

Firma ma nadzieję, że jej 2,2 mld użytkowników będzie mogło łatwiej poruszać się po skomplikowanych i często wywołujących dezorientację ustawieniach prywatności i bezpieczeństwa.

Facebook twierdzi, że stara się ułatwić sterowanie i udostępnia użytkownikom prostszy sposób dostępu i pobierania danych, które gromadzi przy pomocy portalu.

Kroki, jakie podjął Facebook mają związek z aferą dotyczącą wycieku danych. Informacje na temat 50 mln nieświadomych użytkowników Facebooka w niekontrolowany sposób trafiały do firmy Cambridge Analytica i mogły być wykorzystywane do działań propagandowych i wpływania na wyniki głosowań, choćby podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku.

Zadaniem Cambridge Analytica jest takie zbadanie zgromadzonych danych, by można było utworzyć tematyczne grupy użytkowników , których łączą np. zainteresowania lub poglądy. Przedstawiane im treści mogą być spersonalizowane i przez to zwiększa się szansa na to czy kupią reklamowany produkt czy w wyborach zagłosują na danego kandydata.

Facebook jest także krytykowany za zbieranie danych dotyczących historii połączeń i tekstów od użytkowników Androidów.

Po aferze z Cambridge Analytica, Facebook informuje o opcjach, które w pewien sposób ochronią prywatność korzystających z portalu oraz o wprowadzeniu w najbliższym czasie nowych narzędzi, służących do usuwania lub ukrywania najbardziej wrażliwych i osobistych informacji. Facebook zapowiada przeprojektowanie menu ustawień na urządzeniach mobilnych, dostępne będą nowe skróty, by można było lepiej zabezpieczyć swoje konto i dane osobowe. Dzięki nowym narzędziom będzie również możliwe usuwanie zgromadzonych informacji lub zatrzymania dalszego ich gromadzenia.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e