Życie bez czekolady? Naukowcy twierdzą, że może jej zabraknąć

Naukowcy twierdzą, że za 30 lat na świecie może zabraknąć czekolady. Ma to związek ze zmianami klimatu.

Czy ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić, że ze sklepowych półek zniknie czekolada? Naukowcy z National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) przewidują, że rośliny kakaowca – główne źródło czekolady – wyginą prawdopodobnie już w 2050 roku.

Rośliny kakaowca rosną przede wszystkim w lasach deszczowych Afryki Zachodniej i Indonezji, miejsc, które są wiodącymi światowymi producentami czekolady. Naukowcy twierdzą, że wyższe temperatury spowodowane zmianami klimatycznymi uniemożliwiłyby uprawę tych roślin. Ponad 89 procent obecnych obszarów upraw, nie będzie odpowiednia dla nich z powodu malejącej wilgotności wokół równika. Z kolei przeniesienie upraw na chłodniejsze tereny, że zakłócić tamtejsze ekosystemy.
Podaż produktów wytwarzanych z kakaowców zmniejsza się z roku na rok. Uczeni winią za to przestarzałą, słabo rozwiniętą technikę upraw wykorzystywaną przez małych przedsiębiorców odpowiedzialnych za 90 procent światowej produkcji kakao.

Mars, Incorporated – amerykańska korporacja zajmująca się produkcją i sprzedażą czekolady, i.in. znanego na całym świecie batonika Mars nawiązała współpracę z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, aby nie dopuścić do tego, by zabrakło czekolady przy wykorzystaniu technologii CRISPR, wykorzystywanej w inżynierii genetycznej do edycji genomów. Technologia ta pozwala badaczom zmieniać sekwencje DNA i modyfikować funkcje genetyczne rośliny, aby pomóc jej przetrwać w cieplejszym, suchym klimacie.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e