Zniżki na przejazdy masowym transportem dla nowojorczyków o niskich dochodach?

Rada Miasta Nowy Jork zaproponowała przeznaczenie milionów dolarów na dotowane MetroCards dla nowojorczyków o niskich dochodach. Uzwzględniono też fundusze na rozwój sieci Citi Bike we wszystkich pięciu dzielnicach miasta.

Rada chce przeznaczyć 50 mln dolarów na pilotażowy program inicjatywy “Fair Fares”, która powstała z myślą o mieszkańcach żyjących poniżej granicy ubóstwa, korzystających z transportu publicznego.

W ramach programu pilotażowego, dotacja ta byłaby ograniczona w stosunku do studentów z CUNY, którzy spełniają wymogi dotyczące dochodów, około 72.700 nowojorczyków.

W pierwotnym wniosku dotyczącym Fair Fares, przedstawionm Radzie Miasta, zażądano rocznej inwestycji w wysokości 200 milionów dolarów na zniżki na MetroCard dla wszystkich mieszkańców miasta żyjących na granicy ubóstwa.
Zyskał on szerokie poparcie wśród większości członków Rady, czterech prezydentów nowojorskich dzielnic i innych urzędników miejskich, którzy apelowali, by Nowy Jork poszedł w ślady San Francisco i Seattle i sfinansował dostęp do masowego tranzytowego mieszkańcom o niskich dochodach.

W odpowiedzi na wezwania skierowane przez adwokatów i urzędników do stworzenia sieci Citi Bike we wszystkich pięciu dzielnicach miasta, Rada przeznaczyłaby 12 milionów dolarów na program wypożyczalni rowerów publicznych. Fundusze te byłyby spożytkowane na zakup kolejnych 2.000 rowerów, za kwotę 6.000 dolarów każdy, a następnie w porozumieniu z właścicielem Citi Bike trafiłyby do użykowików w górnym Manhattanie, Bronksie i na Staten Island.

Zgodnie z oświadczeniem rzecznika prasowego burmistrza Freddy’ego Goldsteina, administracja Billa de Blasio “przedyskutuje w ramach trwającego procesu budżetowego rozwój [Citi Bike] i pozostałe priorytety Rady”.

Burmistrz miasta nazwał inicjatywę Fair Fares „dobrym programem”, ale jednocześnie stwierdził, że miasta na to nie stać. Bill de Blasio i jego administracja twierdzą, że kolejna dotacja MetroCard jest zbyt droga dla miasta – nawet w formie pilotażowej. W Nowym Jorku obowiązują już zniżki za przejazdy dla uczniów, osób starszych i niepełnosprawnych.

“Program pilotażowy, podobnie jak pierwotny wniosek, jest szlachetny, ale burmistrz chce wyraźnie powiedzieć: MTA podlega stanowi Nowy Jork i to oni wpólnie powinni rozważyć finansowanie programu” – powiedział w oświadczeniu Goldstein.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e