Znamy członków komisji, która podejmie decyzje w sprawie kontrowersyjnych pomników w mieście

Piosenkarz Harry Belafonte, miejski komisarz ds. kultury Tom Finkelpearl, prezes fundacji Forda Darren Walker i architekt Michael Arad znaleźli się w grupie 18 osób, powołanych przez burmistrza Billa de Blasio do zasiadania w komisji, która podejmie decyzje dotyczące kontrowersyjnych posągów i pomników w mieście.

Po brutalnych demonstracjach w Charlottesville w Wirginii wywołanych planowanym usunięciem posągu Konfederacji Gen. Robert E. Lee, burmistrz Bill de Blasio ogłosił w sierpniu plany utworzenia specjalnej komisji, która zdecyduje o ewentualnym usunięciu pomników Konfederatów oraz innych monumentów “symboli nienawiści” w Nowym Jorku. Wśród nich znalazł się także pomnik Krzysztofa Kolumba.

Wśród członków komisji znaleźli się: Harry Belafonte, miejski komisarz ds. kultury Tom Finkelpearl, prezes fundacji Forda Darren Walker i architekt Michael Arad, profesor w CUNY Graduate Center Richard Alba, wiceprezes ds. publicznych Wildlife Conservation SocietyJohn Calvelli, prezes Spelman College Mary Schmidt Campbell, dyrektor Leslie-Lohman Museum of Gay and Lesbia Gonzalo Casals.
Burmistrz de Blasio powieżył funkcję współprzewodniczących komisji Finkelpearlowi i Walkerowi.

Zadaniem komisji będzie określenie wytycznych dotyczących pomników i posągów, które mogą być obraźliwe lub “niezgodne z wartościami” miasta. Komisja dokona przeglądu i przedstawi rekomendacje dotyczące niektórych zabytków i innych elementów, które znajdowały się w centrum niedawnego publicznego dyskursu w mieście. Urząd burmistrza nie określił jednak, które z nich znajdą się pod kontrolą.

Komisja ma 90 dni na opracowanie wytycznych i wydanie zaleceń. Zostaną one opublikowane na stronie internetowej miasta. Będą zawierały opis “ostatecznej decyzji”.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e