Zakochaj się w piosenkach ze starej Warszawy

Warszawa już blisko 100 lat temu była centrum polskiej rozrywki. Nie brakowało w niej rewii, dancingów, balów, fajfów, jak i opowiadających rozmaite historie piosenek ulicznych.

Tradycję, głównie przedwojennej, Warszawy wspaniale pielęgnuje w swej twórczości zespół Warszawskie Combo Taneczne, którego debiutancka płyta ukaże się w końcu we wrześniu tego roku.

Jest ich siedmioro i postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a niektóre nawet jeszcze wcześnej, bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dancingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach.

Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski, który wraz z paroma przyjaciółmi powołał do życia grupę, kierując się miłością, pasją i poczuciem obowiązku wobec tradycji, w jakiej się wychował. Warszawskie Combo Taneczne szlify zdobywało grając na podwórkach Mokotowa, Pragi, Śródmieścia, a także w warszawskich lokalach. Wzorem muzyków sprzed lat wychowali sobie swoją publiczność, a koncertując wypracowali ciekawy, trafiający do ludzi repertuar.

Combo co roku grało uliczne koncerty w rocznicę powstania warszawskiego. Za kilka dni, 1 sierpnia, czyli dokładnie w 70. rocznicę wybuchu powstania, ukaże się singel zapowiadający debiutancki album zespołu.

Zobacz zwiastun debiutanckiej płyty:

Na debiucie płytowym Warszawskiego Combo Tanecznego znajdą się przedwojenne szlagiery skomponowane głównie do słów Andrzeja Własta wielkiego tekściarza, zmarłego w getcie warszawskim, autora ponad dwóch tysięcy piosenek. Będzie też trochę melodii tradycyjnych, hołd dla przedwojennego piosenkarza Adama Astona i piosenki znane z warszawskich podwórek. Ponadto na albumie znajdzie się wyjątkowa interpretacja słynnego utworu pt. „Warszawo ma” z gościnnym udziałem izraelskiego wirtuoza Amosa Hoffmana grającego na lutni arabskiej, znanego m.in. z występów u boku Avishai Cohena i Joanny Halszki Sokołowskiej – wokalistki obdarzonej wyjątkowym głosem. Materiał filmowy z wizyty zagranicznego gościa i zapis wideo utworu będzie dostępny pod koniec bieżącego roku w formie dokumentalnego klipu.
Warszawskie Combo Taneczne to następne pokolenie warszawskich muzyków kultywujących tradycję miasta, utrzymujących przy życiu stare piosenki i opisywany w nich świat. To nie folklor. To kapela, która pozostaje wierna tradycji miasta i jednoczy ludzi niezależnie od poglądów, pochodzenia czy statusu wokół dźwięków najpiękniejszych polski melodii.

Zespół ten tworzą znakomici polscy muzycy:
Jan Emil Młynarski (śpiew, gitara), ukończył prestiżową szkołę Drummers Collective w Nowym Jorku. Współpracował między innymi z Kayah, Sistars, Smolikiem, Jonem Lordem (eks-Deep Purple), Marylą Rodowicz, Noviką i Korą. Poza tym jest członkiem grup Baaba i Öszibarack, Nervy i Pole.
Piotr Zabrodzki (banjo), absolwent Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gra jazz, elektronikę, metal. Jest bardzo elastyczny i wszechstronny. Na koncie ma współpracę z Baaba, The Kurws, Blast Muzungu czy japońskim awangardzistą Yoshidą Tatsuyą.
Wojciech Traczyk (kontrabas), absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, grał z Marią Peszek, Marcinem Maseckim, Gabą Kulką, Natalią Przybysz.
Mateusz “Waszka” Waskiewicz (gitara), kierownik muzyczny zespołu Kory Jackowskiej, tworzy także niezależne rapowe produkcje jako Waszka Kipi Mi Juwel.
Tomasz Duda (saksofon, klarnet), absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, grał z czołówką polskich wykonawców muzyki popularnej i improwizowanej, między innymi z Anią Dąbrowską, Marcinem Maseckim, Kasią Kowalską czy ostatnio z zespołem Hey.
Lesław Matecki (gitara, mandolina), zaczynał grając dancingi w warszawskiej Adrii w latach 70. Od lat współpracuje z czołówką polskich artystów, a ostatnio znalazł się w zespołach towarzyszących Monice Brodce i Arturowi Rojkowi.
Anna Bojara (piła), z wykształcenia aktorka i kulturoznawca. Współpracowała z teatrami w Elblągu – Teatr im. Aleksandra Sewruka, oraz Płocku -Teatr im. Jerzego Szaniawskiego. Grała w serialach i filmach fabularnych. Jest nauczycielką dykcji w szkole aktorskiej Romy Gąsiorowskiej (Studium aktoRstudio), a także pracuje głosem, dubbingując seriale, filmy fabularne, czytając audiobooki. Kilka lat temu zakochała się w dźwiękach piły i zaczęła pobierać prywatne lekcje, a swje umiejętności prezentuje w Warszawskim Combo Tanecznym.

Gościnnie z zespołem występują także: Bartek Jakubiec, Magdalena Dubrowska, Joanna Halszka Sokołowska, Amos Hoffman.

Opracował: Wojciech Maślanka (Materiały promocyjne)
Zdjęcie: Materiały promocyjne (Warner Music Poland)

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e