Z nowojorskich ulic znikną znaki “Don’t Honk”

Z nowojorskich ulic znikną znaki “Don’t Honk”. Od 2008 r. zanotowano 63 procentowy spadek skarg na trąbiących kierowców. W ubiegłym roku policja wystosowała 206 wezwań do zapłaty kary grzywny w wysokości 350 dolarów za używanie klaksonu w miejscach oznakowanych. Z roku na rok kar za to przewinienie jest coraz mniej. Władze miasta twierdzą, że likwidacja znaków po części związana jest z porządkowaniem ulic, a w tym przypadku dotyczy oznakowania zazwyczaj i tak ignorowanego przez zmotoryzowanych. Departament Transportu zobowiązał się usunąć wszystkie znaki do końca roku.

Oznakowanie “Don’t Honk” zostało wprowadzone w 1980 r, w trakcie urzędowania burmistrza Eda Kocha. Ówczesny włodarz miasta powiedział, że dzisiaj kierowcy mniej trąbią niż kiedyś. Wprowadzenie znaku z pewnością miało na to wpływ. Koch dał przykład niecierpliwych kierowców, którzy trąbią na innych wtedy, gdy światło zmienia się na zielone, a oni od razu nie ruszają. Jak się wraził: “Ci ludzie są najgosi”.

Jak pisze New Jork Times rozmowy z urzędnikami, mieszkańcami, dorożkarzami sugerują, że jest to praktycznie niemożliwe, by stwierdzić, czy trąbienie w Nowym Jorku jest mniej powszechne. Trudno też ocenić jak skuteczne są znaki. Wielu twierdzi, że na ulicach Nowego Jorku trąbiących jest mniej, lub po prostu przestali zwracać na nich uwagę.

Decyzja o likwidacji znaków budzi kontrowersje. Radna miejska, Gale Brewer wystosowała list do komisarz Janette Sadik -Khan z Wydziału Transportu, w którym pisze, iż znaki powinny nadal obowiązywać.”Nie potrafię powiedzieć, ile otrzymuję próśb za pozostawieniem znaków ” Don’t honk “, napisała Brewer. “Według niej pomysł usunięcia tych znaków w Nowym Jorku jest bardzo zły.

„Trąbienie to szara rzeczywistość, część struktury i kultury miasta,” powiedział Robert Sinclair Jr, rzecznik American Automobile Association w Nowym Jorku.

Przygotowała: Ewa Jaczynski
Zdjęcie: Ewa Jaczynski

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e