Yellow school bus – część amerykańskiej kultury

Autobusy szkolne są podstawowym środkiem transportu uczniów w Ameryce Północnej. Szacuje się, że 26 milionów dzieci w Stanach Zjednoczonych jest codziennie transportowanych do i ze szkoły charakterystycznymi żółtymi autobusami . Co roku w samym stanie Nowy Jork 2,3 mln dzieci przewozi ponad 50 tys. takich pojazdów. Są one częścią amerykańskiej kultury.

Amerykańskie autobusy szkolne wyróżniają się na tle reszty pojazdów wykorzystywanych w innych krajach do transportowania dzieci.

Szkolne autobusy (school bussses) różnią się od innych typów autobusów cechami konstrukcyjnymi, które są określone przez przepisy federalne i stanowe, wyposażone są w specjalne urządzenia bezpieczeństwa, a to, co je najbardziej wyróżnia widać na pierwszy rzut oka – żółta barwa. Nie zawsze jednak tak było.

Pierwszymi pojazdami szkolnymi były konne bryczki znane jako „school hacks” lub „kid hacks”, wykonane przez Wayne Works, które funkcjonowały od około 1886 roku, choć możliwe że wcześniej. W tych czasach nie w każdym amerykańskim miasteczku dzieci mogły liczyć na transport. Większość dzieci przemierzało drogę do szkoły pieszo lub korzystało z podwózki wozem gospodarskim, zimą natomiast saniami.

W 1914 roku wraz ze wzrostem popularności samochodów, Wayne Works zamienił furmanki na pojazdy mechaniczne, których konstrukcja była oparta na podwoziu samochodowym.

Następnie spółka Blue Bird rozpoczęła budowę zaprojektowanego autobusu, który zdecydowanie bardziej przypomina autobusy znane nam dziś, choć jeszcze przed nimi była długa droga do przebycia.

W 1930 roku, autobusy szkolne przeszły szereg standaryzacji, z uwagi na to, że rodzice wyrażali obawy związane z transportem ich pociech do i ze szkoły. Właśnie wtedy powstał znany do dziś kształt „Top California”, czyli zaokrąglony dach autobusu, opatentowany przez Gilliga Brosa.

School Bus 1
1930 International C-30 wyprodukowany przez International Harvest Springfield, Ohio – eksponat w AACA Museum w Hershey w Pensylwanii

W 1939 roku, dr Frank Cyr zorganizował konferencję na Uniwersytecie w Manhattanie w celu opracowania standardów dotyczących szkolnych autobusów. Wcześniej wyjechał z kraju, by przyjrzeć się różnym typom autobusów szkolnych i podpatrzeć jakie środki ostrożności w nich zastosowano. Konferencja została sfinansowana dzięki 5.000 dolarów dotacji Fundacji Rockefellera i przyciągnęła wszystkich urzędników ds. transportu z 48 stanów, a także przedstawicieli producentów autobusów oraz firm lakierniczych.
Wynikiem konferencji było zatwierdzenie 44 krajowych standardów dla autobusów szkolnych, w tym specyfikacje dotyczące długości i wysokości pojazdu oraz szerokości korytarza między siedzeniami.
Jeden z przepisów dotyczył także przyjęcia wspólnej żółtej barwy dla wszystkich autobusów szkolnych w kraju – „National School Bus Chrome”. Kolor ten wybrano ze względu na to, że przyciąga uwagę i jest postrzegany szybciej niż jakakolwiek inna barwa.
Badania wykazały, że ludzie zauważą kolor żółty 1,24 razy szybciej niż czerwony. Żółty jest szczególnie widoczny wcześnie rano, kiedy autobusy szkolne transportują dzieci do szkoły i w świetle wieczornym, gdy je odwożą do domu. Wybierając kolor żółty kierowano się tym, by uczestnicy ruchu łatwiej dostrzegali autobus z dziećmi na pokładzie.
Zaraz po konferencji, 35 stanów USA i niektóre regiony Kanady rozpoczęły przemalowywanie autobusów. Jednak dopiero w 1974 roku wszystkie autobusy szkolne w Stanach Zjednoczonych miały karoserie w kolorze przyjętym podczas konferencji, opracowanym przez uczestniczące w niej firmy lakiernicze. Skład koloru National School Bus Chrome zatwierdził dawny odpowiednik Narodowego Instytutu Standardów i Technologii, jako Federalny standard 595a. Kolor otrzymał numer – 13432.

Żółte szkolne autobusy w Stanach Zjednoczonych to widok dość powszechny. Pamiętajmy, że gdy „yellow school bus” zatrzymuje się i włącza migające światła wraz ze znakiem stop, ruch zostaje zatrzymany w obie strony. Ten przepis obowiązuje kierowców jadących zarówno za autobusem jak i tych, którzy nadjeżdżają z naprzeciwka. Ma to związek z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom, które przechodzić przez ulice przed i za autobusem. Kary za niedostosowanie się do tych zasad są bardzo wysokie. Za pierwsze tego typu przewinienie grozi grzywna od 250 do 400 dolarów, 5 punktów karnych, a nawet 30 dni aresztu. Drugie zdarzenie, jeśli miało miejsce w przeciągu 3 lat, kara finansowa wzrasta do 600 – 750 dolarów, dodatkowo 5 punktów karnych i możliwe do 180 dni aresztu, a trzecie w ciągu trzech lat – 750 – 1.000 dolarów grzywny, 5 punktów karnych i możliwe 180 dni więzienia.
EJ
Zdjęcia: Ewa Jaczynski

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e