Wzrosła liczba brutalnych przestępstw w USA

Federal Bureau of Investigations (FBI) informuje w dorocznym raporcie, że w 2016 r. w USA nastąpił największy wzrost liczby brutalnych przestępstw w ciągu 25 lat. Liczba morderstw jest większa o 8 %.

Odsetek brutalnych przestępstw, takich jak: morderstwo, gwałt, rozbój i napaści, wzrósł w ubiegłym roku o 3,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Ilość samych morderstw jest większa o 7,9 procent, czytamy w najnowszym raporcie FBI.

Dane pokazują, że „niepokojący wzrost brutalnych przestępstw, który rozpoczął się w 2015 roku po wielu latach spadków, nie był odosobnionym incydentem” – twierdzi w swoim raporcie FBI.

Aktualnie najwyższa stopa morderstw jest w Chicago i Baltimore.
W ubiegłym tygodniu, władze Chicago ogłosiły, że rozmieszczą na ulicach 100 dodatkowych funkcjonariuszy policji, bowiem w sierpniu doszło do morderstwa 500. osoby w tym roku w mieście.

W czerwcu burmistrz Baltimore poprosiła FBI o pomoc, liczba zabójstw w mieście wzrosła do 100 przed końcem kwietnia po raz pierwszy od niemal dwudziestu lat.
„Morderstwa są poza kontrolą” – powiedziała burmistrz Catherine Pugh. “Na ulicach jest zbyt wiele broni. Szukamy wszelkiej pomocy, którą możemy uzyskać”.

Rząd nie wyjaśnił, co spowodowało skok przestępczości.
Prokurator generalny USA, p. Jeff Sessions jest jednak zwolennikiem teorii, że przestępczość wzrosła, gdy nadzór nad miejscową policją wzrósł i zranił morale funkcjonariuszy, co spowodowało, że oficerowie byli mniej agresywni na ulicach.

Wtedy ówczesny dyrektor FBI James Comey mówił o tak zwanym efekcie Fergusona, odnosząc się do ogólnokrajowych protestów w 2014 roku wywołanych zabójstwem bezbronnego młodego Amerykanina Michaela Browna przez białego policjanta.
Comey był szefem FBI podczas wydarzeń w Ferguson, ale został zwolniony w maju przez prezydenta Donalda Trumpa, oficjalnie nad przebiegiem śledztwa w sprawie wykorzystywania przez Hillary Clinton prywatnego e maila w kontaktach służbowych, gdy pełniła funkcję sekretarza stanu.

Mimo niedawnego wzrostu liczby przestępstw z użyciem przemocy, liczba ta jest znacznie niższa niż w latach 80. i początku 90., zaznacza Brennan Center. Ilość włamania, kradzieży pojazdów i kradzieży mienia o dużej wartości spada z roku na rok od 14 lat.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e