Wielkanocna Parada Kapeluszy

Nieodłącznym elementem świąt Wielkanocy w Nowym Jorku jest doroczna parada połączona z festiwalem kapeluszy. Co roku biorą w niej udział tysiące nowojorczyków.

„The Easter Parade and Easter Bonnet Festival” jest nieformalnym wydarzeniem. Może w nim wziąć udział każdy, kto ubierze odświętny strój i nałoży obowiązkowo wymyślne nakrycie głowy.
Wiek uczestników imprezy jest zróżnicowany, od maleńkich dzieci po osoby starsze. Czasami uczestnikom zabawy także towarzyszą ich pupile – psy, koty czy inne zwierzęta domowe.

Głowy wszystkich uczestników zdobią kapelusze i czapki, przygotowane specjalnie na tę okazję, najczęściej udekorowane motywami świątecznymi i wiosennymi: pisankami, kwiatami, balonami, kolorowymi koralikami, zającami itd. Niektóre z nich to istne dzieła sztuki, jak np. wielkie kwiatowe bukiety, ale są także charakterystyczne nowojorskie budowle.

Easter Parade nie ma związku z aspektami religijnymi Wielkanocy, jednak większość osób po porannej mszy świętej w katedrze św. Patryka tradycyjnie bierze także udział w tym barwnym widowisku.
Tradycja nowojorskich parad wielkanocnych sięga XIX wieku. Pierwsza odbyła się w 1870 r. i była spontaniczną imprezą. W 1890 r. została wpisana na stałe do kalendarza wydarzeń w Nowym Jorku pod nazwą „The Easter Parade.” W latach 1880 – 1950, była jednym z głównych wydarzeń kulturalnych w Wielkanoc w całych Stanach Zjednoczonych. Tuż po świątecznym nabożeństwie brali w niej udział najbardziej zamożni nowojorczycy i paradowali w najmodniejszych wówczas strojach. Ludzie mniej zamożni przychodzili popatrzeć jakie są najnowsze trendy w modzie.

Easter Parade and Easter Bonnet Festival rozpocznie się w Niedzielę Wielkanocną, 1 kwietnia o godzinie 10 przed południem i potrwa do 4 po południu. Jej uczestnicy będą paradować na 5 Alei, pomiędzy ulicą 47 a 57. Zwykle najwięcej przebierańców można spotkać w okolicach Katedry św. Patryka.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e