Weteran sił powietrznych, który chciał dołączyć do ISIS uznany winnym

Weteran sił powietrznych USA (US Air Force), były mechanik samolotowy oskarżony o próbę dołączenia do grupy Państwa Islamskiego w Syrii i deklarujący, że poniesie śmierć jako męczennik został uznany winnym przez ławę przysięgłych w Brooklynie.

Wyrok w amerykańskim sądzie okręgowym był pierwszym skazującym obywatela Stanów Zjednoczonych oskarżonego o próbę przyłączenia się do grupy terrorystycznej.

W marcu ubiegłego roku, 48– letni Tairod Nathan Webster Pugh z Neptune, New Jersey, został oskarżony za próbę świadczenia pomocy materialnej grupie terrorystycznej i przestępstwo przeciwko wymiarowi sprawiedliwości.

Pugh znalazł się wśród kilkudziesięciu osób aresztowanych przez władze w ciągu ostatnich dwóch lat, którzy pod zarzutem próby wyjazdu do Syrii i Iraku chcieli przyłączyć się do państwa islamskiego lub planowali ataki na rzecz tej organizacji w USA.

10 stycznia 2015 r. został on zatrzymany na tureckim lotnisku i deportowany do USA. Miał przy sobie laptopa zawierającego informacje dotyczące przejść granicznych Turcja-Syria oraz 180 filmów propagandowych dżihadystów, w tym jeden, w którym dokonano ścięcia więźnia Państwa Islamskiego. Ponadto w jego posiadaniu były dwa plecaki, w których mieściły się dwa kompasy, latarki zasilane energią słoneczną i inny specjalistyczny sprzęt kempingowy i odzież.
Powiedział śledczym, że był w Turcji na wakacjach i szukał pracy, nie miał też zamiaru przekraczania granicy Syrii.

W 2001 r. FBI otrzymało wskazówki dotyczące Pugh’a od jego współpracownika w American Airlines, który powiedział, że wyraził on swój żal po śmierci Osamy bin Ladena. W 2002 roku, współpracownik Pugh’a znowu poinformował FBI, że był on zainteresowany podróżą do Czeczenii, by wziąć udział w wojnie.

W liście skierowanym do kobiety, która prawdopodobnie jest jego egipską żoną oświadczył: „Będę korzystać z talentów i umiejętności danych mi przez Boga, aby stworzyć i obronić Państwo Islamskie”.
„Istnieją tylko dwie możliwości dla mnie, zwycięstwo lub męczeństwo” – napisał w liście, który został odzyskany z jego komputera.
Przez jakiś Pugh miał mieszkać za granicą, ostatnio w Egipcie.

W latach 1986/90 służył w Siłach Powietrznych USA, został przeszkolony w zakresie instalacji i konserwacji silników lotniczych, nawigacji i systemów broni. Jako lotnik pierwszej klasy, w lipcu 1987 roku, po raz pierwszy został przypisany do bazy lotniczej w Woodbridge w Anglii, a następnie w lipcu 1989 roku. do Air Force Base Davis-Monthan w Arizonie. Po opuszczeniu Air Force pracował jako specjalista awioniki i mechaniki dla firm na Bliskim Wschodzie i w USA.

Po przeprowadzce do San Antonio w Teksasie, w 1998 roku przeszedł na islam i stawał się coraz bardziej radykalny w swoich przekonaniach.
Pugh’owi grozi maksymalnie 35 lat więzienia. Wyrok w jego sprawie zostanie ogłoszony 16 września.

EJ
Zdjęcie: Facebook

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e