W życie wchodzi zakaz wjazdu do USA obywateli z sześciu krajów z większością muzułmańską

W życie wchodzi kontrowersyjny, tymczasowy zakaz wjazdu do USA obywateli z sześciu krajów z większością muzułmańską. Zgodę na to wyraził Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek sędziowie stwierdzili, że polityka ta może być w pełni skuteczna, mimo wielu wyzwań prawnych przeciwko niej, które jeszcze nie przeszły przez system prawny.
Zakaz dotyczy osób z Syrii, Czadu, Iranu, Libii, Somalii i Jemenu. Ma także wpływ na niektórych wenezuelskich urzędników rządowych i ich rodziny.

Sądy niższej instancji twierdziły, że nie można uniemożliwić obywatelom z tych krajów relacji z „wiarygodnymi” osobami w Stanach Zjednoczonych, wśród nich są np. dziadkowie i kuzyni, których nie można wykluczyć.

Dziewięcioosobowy Sąd Najwyższy orzekł, że wcześniejsze postanowienia sądów niższej instancji, które częściowo zablokowały zakaz, powinny zostać wstrzymane, a sądy apelacyjne w Richmond, Va. I San Francisco powinny to zaakceptować.

Sędziowie nie przedstawili żadnego wyjaśnienia dla swojego polecenia, natomiast administracja rządowa powiedziała, że zablokowanie pełnego zakazu powoduje “nieodwracalną krzywdę”, ponieważ polityka opiera się na uzasadnionych obawach o bezpieczeństwo narodowe i politykę zagraniczną.
Oba sądy mają wysłuchać argumentów w tych sprawach w tym tygodniu.
Oba sądy zajmują się również sprawą w trybie przyspieszonym, a Sąd Najwyższy odnotował, że oczekuje, że podejmą decyzje ” odpowiednio efektywnie”.

Szybkie rozstrzygnięcie przez sądy apelacyjne pozwoliłoby Sądowi Najwyższemu na przesłuchanie i podjęcie decyzji w tej sprawie do końca czerwca.

Zastępca sekretarza Białego Domu Hogan Gidley nazwał zakaz “zgodny z prawem i niezbędny dla ochrony naszej ojczyzny”.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e