W ostatnim roku obrotowym Met odwiedziło 6,2 mln osób

Największe museum w USA – Metropolitan Museum of Art (Met) w Nowym Jorku odwiedziło w ostatnim roku obrotowym 6,2 mln osób. Taka frekwencja utrzymuje się na tym poziomie już od kilku lat.

Metropolitan Museum of Art jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Nowym Jorku. Nic dziwnego, znajdują się tu przecież prawdziwe skarby. Będąc w Wielkim Jabłku nie sposób pominąć Met, a wręcz obowiązkowo trzeba je zwiedzić.

Trzeci rok z rzędu w minionym roku fiskalnym, który zakończył się 30 czerwca 2014 r. Metropolitan Museum of Art odwiedziło 6,2 mln osób. Liczba ta dotyczy zarówno budynku głównego przy Piątej Alei, jak i Muzeum Cloisters i ogrodów na górnym Manhattanie, oddziału Metropolitan poświęconego sztuce i architekturze średniowiecza. Należy dodać, że Cloisters zwiedziło prawie 350.000 osób, o 110 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

Był to pierwszy rok, kiedy to można było przyjść do Muzeum w dowolny dzień tygodnia. Met odwiedzili Amerykanie z każdego niemal zakątka Stanów Zjednoczonych i zagraniczni turyści ze 187 krajów.
Metropolitan Museum of Art, zwane Met, jest jednym z największych muzeów sztuki na świecie, a zarazem najstarszym i największym obiektem tego typu w Ameryce. Założone w 1870 roku, natomiast w 1880 roku przeniesione do nowej – obecnej siedziby. Budynek muzeum widnieje w rejestrze National Historic Landmark i National Register of Historic Places. Na liście 10 najlepszych muzeów na świecie, przygotowanej przez National Geographic, Metropolitan Museum of Art znalazło się na 7. miejscu, jako największa tego typu instytucja w USA oraz na całej półkuli zachodniej.
Na powierzchni blisko 2 mln. stóp kwadratowych zebrano dzieła od starożytności i Starożytnego Egiptu, po obrazy i rzeźby prawie wszystkich europejskich mistrzów i bogatą kolekcję amerykańskiej i współczesnej sztuki. Zbiory podzielone są na działy tematyczne, obejmujące m.in. dzieje sztuki światowej: malarstwa, sztuki użytkowej, rzeźby czy fotografii. W dziale malarstwa europejskiego są znane na całym świecie obrazy Starych Mistrzów i dzieła XIX-wiecznych malarzy holenderskich, francuskich i włoskich: Moneta, Cezanne’a, Rembrandta, Vermeera (jego pięć obrazów to największa kolekcja tego artysty na świecie). Z kolei w dziale Sztuki Nowoczesnej zgromadzono kolekcję malarstwa XX w., która zajmuje ponad dwa piętra w Lila Acheson Wallace Wing. Są tam prace Pablo Picassa, George’a Braque’a, Gustava Klimta, Paula Klee, Henri Matisse’a, Jacksona Pollocka i Andy’ego Warhola.
Podziwiać można eksponaty pochodzące z Afryki, Azji, Oceanii oraz sztukę bizantyjską i islamu. W muzeum znajduje się również kolekcja instrumentów muzycznych, strojów i akcesoriów, a także antycznej broni i zbroi z całego świata. Oprócz swoich stałych wystaw, Met organizuje także i wystawy czasowe.
Kolekcja Met jest tak wielka, że nie jest możliwe zobaczyć ją podczas jednej wizyty.

Metropolitan Museum of Art
1000 Fifth Avenue
New York, 10028

Otwarte 7 dni w tygodniu
niedziela – czwartek: 10:00 a.m.–5:30 p.m.
piątek I sobota: 10:00 a.m.–9:00 p.m.
– Wstęp (ceny sugerowane, ale nie obowiązkowe)
dorośli 25 $, seniorzy powyżej 65 lat 17 $, studenci i uczniowie 12 $, dzieci poniżej 12 roku życia wstęp wolny
– Dojazd
metrem – linie 4, 5, 6 do 86th Street, autobusem nr M1, M2, M3, M4 do przystanku 5th Avenue do Wschodniej Strony, autobusem M79, M86 do Zachodniej Strony Central Parku
EJ
Zdjęcie: Wikipedia

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e