W czwartek otwarcie węzła komunikacyjnego – Oculus World Trade Center

W czwartek, po prawie 15 latach od ataków z 11 września 2001r., na dolnym Manhattanie zostanie w pełni otwarty do użytku publicznego węzeł komunikacyjny – Oculus World Trade Center. Jego budowa trwała 10 lat.

Obiekt symbolizuje odrodzenie Dolnego Manhattanu po zniszczeniach z 11 września i mrocznych dniach, które potem nastąpiły.
Gdy runęły dwie wieże WTC, zniszczona też została stacja metra i kolejowa, która mieściła się w podziemiach. Zaproponowano wybudowanie nowej stacji, by przywrócić ważne połączenie tranzytowe w regionie – PATH z Nowego Jorku do New Jersey i stworzyć wzbudzającą podziw architektoniczne dzieło w miejscu szczególnym – World Trade Center Memorial.

Oculus World Trade Center zaprojektował Santiago Calatrava – światowej sławy hiszpański architekt i inżynier budownictwa, który stworzył wiele charakterystycznych budowli na całym świecie.

“Stacja w swojej urodzie i wielkości stanowi świadectwo wiary i nadziei w Nowy Jork jako miasto przyszłości” – powiedział Calatrava.
Koszt inwestycji wyniósł 3.9 mld dolarów. Ponad połowę środków przeznaczonych na budowę (2,872 mld) World Trade Center Transport Hub pokryła Federal Transit Administration.

Będzie on służył ponad 200 tys. osobom codziennie dojeżdżającym do pracy i milionom z całego świata odwiedzającym Nowy Jork . Liczący 800 tysięcy stóp kwadratowych węzeł komunikacyjny jest trzecim co do wielkości ośrodkiem transportu w Nowym Jorku, dorównującym swoim rozmiarem Terminalowi Grand Central.
Dla upamiętnienia niemal 3.000 osób, które straciły życie w atakach 11 września, sercem budynku, na wysokości 330 stóp jest przyciągający wzrok element architektoniczny – okrągły otwór przepuszczający światło lub powietrze który będzie otwierany w rocznice tych wydarzeń.

Port Authority of New York and New Jersey informuje, że węzeł komunikacyjny będzie stanowić najbardziej zintegrowaną sieć podziemnych połączeń pieszych w Nowym Jorku. Pozwoli pasażerom na bezproblemowe przesiadanie się do 11 linii nowojorskiego metra. Dzięki niemu będzie również łatwiejszy dostęp do połączeń promowych i East River PATH.

Dojeżdżający PATH będą mogli korzystać z nowych przejść podziemnych do One World Trade Center, 4 World Trade Center i okolicy Wall Street.
“Oculus” – górna część węzła komunikacyjnego będzie służył jako główny hol, kształtem przypomina skrzydła gołębia przygotowanego do lotu.
Przewiduje się, że punkty handlowe w kompleksie wygenerują od 700 milionów do 1 miliarda dolarów.

Oculus1

Oculus3

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e