W 2018 r. liczba uchodźcow przybyłych do USA jest najmniejsza od dziesięcioleci

Stany Zjednoczone są na drodze do przyjęcia najmniejszej liczby uchodźców od dziesięcioleci.
The Economist prognozuje, ze ilość muzułmańskich azylantów spadnie o 85 procent.

Zgodnie z analizą The Economist, w roku podatkowym 2018, pierwszym całkowicie zarządzanym przez administrację Trumpa, Ameryka przyjmie jedynie 20 800 uchodźców, o 61% mniej w stosunku do roku poprzedniego i najmniej od 1980 roku, od kiedy ustalono nowoczesny system przyjęć.

To ciężki czas dla tych, którzy próbują opuścić Syrię i uwolnić się spod reżimu Asada. Podczas gdy w 2017 r. przyjęto z tego kraju 6.557 osób, w 2018 r. to zaledwie 44. Podobny spadek odnotowano też w przypadku uchodźców choćby z Somalii.

Podczas swojej kampanii prezydenckiej Donald Trump zaproponował całkowity zakaz wjazdu muzułmanów na teren Stanów Zjednoczonych. The Economist zauważa, że wydaje się, iż stale pracuje, by osiągnąć ten cel. W latach 2013-2017 muzułmanie stanowili 41% przyjmowanych uchodźców. Obecnie jest to zaledwie 17%.

Powodem redukcji liczby przyjęć uchodźców w USA jest ochrona bezpieczeństwa narodowego poprzez, jak to określił prezydent Trump “skrajną weryfikację”.

Pod rządami jego poprzednika – Baracka Obamy, kontrole na granicach USA był już jednymi z najsurowszych na świecie – przesłuchania, kontunuowanie sprawdzania przeszłości, pobieranie odcisków palców i skanowanie tęczówki. W przypadku niektórych wnioskodawców zakończenie procesu może trwać nawet ponad dwa lata. Pod rządami Trumpa proces ten jest jeszcze bardziej ekstremalny.

Kontrole te wydają się być skuteczne. Niedawne badania przeprowadzone przez instytut Cato, libertariański think-tank wykazały, że odsetek niepowodzeń podczas kontroli i zezwolenie osobie sympatyzującej z siatką terrorystyczną, by przeprowadzić zamach w Ameryce jest znikoma – na 29 mln). Badanie wykazało również, że prawdopodobieństwo zgonu Amerykanina z ręki przyjętego do USA azylanta – terrorysty, to 1 na 328 mln.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e