Uwaga na sprzęt do skanowania kart magnetycznych montowany w parkometrach

Słyszeliśmy już o tzw. „skimmerach” przyczepionych do bankomatów, automatów MetroCard, czy wykorzystywanych w sklepach i restauracjach. Teraz policja ostrzega, że takowe urządzenia odkryto również przy parkometrach.

Nie zawsze dysponujemy gotówką w kieszeni. Wielu z nas płacąc w ulicznych parkometrach za parkowanie swojego auta korzysta z karty debetowej czy kredytowej. Wydaje się, że taka forma płatności jest najbardziej wygodna, ale czy bezpieczna?

Okazuje się , że tym razem złodzieje montują skimmery – nakładki sczytujące pasek magnetyczny z karty kredytowej do automatów pobierających opłaty za parkingi.

Sprawą zajęła się już nowojorska policja. Sledczy poinformowali, że to problem w całym mieście. Najwięcej skimmerów odkryto ostatnio wzdłuż Kings Highway na Brooklynie.

Niestety, obrona przed skimmerami nie jest wcale prosta i trudno jest wskazać metodę, która skutecznie uchroni nas przed opróżnieniem przez złodziei tożsamości naszego konta. Podstawową zasadą pozostaje nadal ochrona kodu PIN. Osoby zasłaniające wprowadzany kod z pewnością skutecznie utrudnią życie przestępcom.

Skimmery – urządzenia montowane na maszynach płatniczych, w celu nielegalnego skopiowania zawartości paska magnetycznego karty, co pozwala później na wykonywanie nieuprawnionych płatności za towary i usługi lub dokonywanie wypłat gotówki z bankomatów. Ponieważ skopiowana karta w systemach bankowych zachowuje się jak karta oryginalna, wszystkie operacje wykonane przy jej pomocy odbywają się kosztem posiadacza oryginalnej karty i obciążają jego rachunek.

EJ
Zdjęcie: Ewa Jaczynski

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e