Ustawa budżetowa przyjęta

Obie izby Kongresu przegłosowały w piątek w nocy krótkoterminową ustawę budżetową. Tym samym z dnia na dzień przełamano impas polityczny. Wcześniej jednak doszło do chwilowego zawieszenia działalności rządu federalnego, tzw. shutdown.

Ustawa została przyjęta w Izbie Reprezentantów stosunkiem głosów 240 do 186, a następnie podpisał ją prezydent Donald Trump.

Konserwatywni i liberalni prawodawcy stawiali opór wobec planu. Niektórzy konserwatyści GOP sprzeciwiali się zwiększonym wydatkom i argumentowali, że lekkomyślnie zwiększy to deficyt budżetowy.
Tymczasem przywódczyni mniejszości w Izbie Nancy Pelosi i inni Demokraci skrytykowali brak przepisu mającego na celu ochronę setek tysięcy młodych imigrantów przed deportacją.

Senatorzy ostatecznie zagłosowali w piątek za przyjęciem porozumienia. Przegłosowali ustawę stosunkiem głosów 71-28 głosów w piątek po wielokrotnych próbach zablokowania głosowania przez republikańskiego senatora Paula Paula. Republikanin z Kentucky sprzeciwił się wzrostom wydatków zawartych w porozumieniu i chciał głosować nad poprawką w celu utrzymania limitów budżetowych.

Blokada wydatków budżetowych zaczęła obowiązywać o północy, gdy ustawa utknęła w Senacie po tym, jak republikański senator Rand Paul tymczasowo zablokował głosowanie.

“Ta ustawa zwiększa wydatki o 21 procent. Czy to brzmi jak duża kwota? Ktoś w domu dostaje premię lub podwyżkę wypłaty o 21 procent? A jednak twój rząd zamierza wydać o 21 procent więcej bez prawdziwej debaty, bez nowelizacji” – powiedział Paul.
Ustawa zwiększa wydatki wojskowe o 165 miliardów dolarów i programy krajowe o 131 miliardów, rozszerza fundusze na program ubezpieczeń zdrowotnych dla dzieci na kolejne cztery lata, przewiduje 20 miliardów dolarów na programy infrastrukturalne i prawie 90 miliardów dolarów na pomoc ofiarom klęsk żywiołowych w Teksasie, na Florydzie, w Portoryko i Kalifornii. W przyjętym dokumencie zapisano także fundusze na walkę z kryzysem opioidowym.

Prezydent Donald Trump zamieścił wpis na Twitterze w piątek rano, że podpisał ustawę.
“Właśnie podpisałem rachunek, nasze wojsko będzie teraz silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej” – napisał prezydent. “Uwielbiamy naszych sił wojskowych i ich potrzebujemy i dajemy im wszystko – i więcej. Pierwszy raz od bardzo dawna zdarzyło się to, co oznacza również ZATRUDNIENIE, ZATRUDNIENIE, ZATRUDNIENIE!”

Ustawa przyjęta przez Kongres zatwierdza finansowanie federalnego rządu do 23 marca.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e