Uroczystości w Brooklynie z okazji Chińskiego Nowego Roku

8 lutego rozpoczął się Rok Ognistej Małpy. Zakończy się 17 stycznia 2017 roku. Obchody Chińskiego Nowego Roku trwają co najmniej 15 dni. Do końca miesiąca w Nowym Jorku odbywać się będą okolicznościowe imprezy, parady, koncerty, festiwale. W niedzielę noworoczne uroczystości odbyły się w Brooklynie.

Chiński Nowy Rok, nazywany również Świętem Wiosny, obchodzony jest od blisko 4 tys. lat. Swoje tradycje kultywują nowojorczycy chińskiego pochodzenia. Po raz 29 Chinese – American Association w Brooklynie zorganizowało w dzielnicy Sunset Park uroczystości, w których wzięła udział społeczność chińska, licznie zamieszkująca tę część Nowego Jorku. Wprawdzie początkowo impreza miała się odbyć w minioną niedzielę, ale ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, bardzo niską temperaturę powietrza jedynie ok. 2 st. F, jej datę zmieniono. Dziś za to pogoda dopisała. Termometry wskazywały ponad 50 st. F, a i zza chmury wyjrzało słońce.

W Nowym Jorku mieszka największa populacja chińczyków, którzy osiedlili się gdziekolwiek indziej poza Azję.

Wśród zaproszonych gości na uroczystościach z okazji Nowego Chińskiego Roku pojawili się m.in: przedstawiciele legislatury stanowej – członek Zgromadzenia Stanowego William Colton i stanowego Senatu Jesse Hamilton; miejscy urzędnicy – rzeczniczka praw obywatelskich Letitia James, kontroler Scott Stringer; radni Nowego Jorku – Vincent J. Gentile, Carlos Menchaca i inni.

Były występy młodszych i starszych nowojorczyków chińskiego pochodzenia. Śpiew, tańce i tradycje związane z obchodami najważniejszego chińskiego święta. W towarzystwie bębnów i eksplozji petard odbyły się tradycyjne tańce lwów.
Wizerunek lwa wykorzystywany jest podczas istotnych uroczystości w tradycyjnym ulicznym widowisku, tzw. „tańcu lwa”. Lew, który według chińskich wierzeń jest symbolem potęgi, dostojeństwa i szczęścia, ma chronić przed złymi mocami.Taniec Lwa odgrywa bardzo ważną rolę w mitologii chińskiej i symbolizuje przede wszystkim szczęście i ochronę. Według legendy bardzo dawno temu istniał potwór zwany Nian (年 – znak przedstawiający w języku chińskim rok) , który atakował ludzi i zwierzęta. Był bardzo silny i szybki. Nawet tygrys i lampart nie dali rady go powstrzymać. Ludzie więc w strachu i desperacji poprosili o pomoc lwa, który odważnie zmierzył się z potworem i dotkliwie go zranił. Nian osłabiony uciekł i przez cały rok leczył swe rany. Po roku powrócił, ale tym razem ludzie nie mogli liczyć na pomoc lwa. Dwóch chłopców wymyśliło więc, że przebiorą się za lwa i wystraszą stwora. Pomysł okazał się skuteczny, Nian wystraszył się, a od tej pory taniec lwa stał się noworoczną tradycją.

Pokazowi tańca lwa zawsze towarzyszy energiczna gra na wielkim bębnie, talerzach i gongu. Lwa animują tancerze, poruszając kukłą w wybijanym wojennym rytmie. Taniec i hałaśliwa muzyka ma wg. wierzeń odpędzić złe duchy i przyspieszyć nadejście chwil szczęścia i dostatku.
Jednym ze szczegółów ceremonii jest zielona sałata wokół której tańczy lew i którą stara się zdobyć, a następnie niszczy. Taniec ten symbolizuje w chińskiej kulturze wyzwania i trudności jakim trzeba stawić w drodze do osiągnięcia swoich celów. W języku chińskim jedno z określeń na zieloną chińską sałatę to Qing brzmiące tak samo jak nazwa znienawidzonej przez chińczyków mandżurskiej Dynastii Qing (清), którą chcieli obalić. Upragniony koniec jej rządów, kojarzył się z powrotem wszelkiego dobrobytu i szczęścia.
EJ
Foto: Ewa Jaczynski

Nowy Rok Chinsk43

Nowy Rok Chinski1

Nowy Rok Chinski2

Nowy Rok Chinski3

Nowy Rok Chinski4

Nowy Rok Chinski5

Nowy Rok Chinski6

Nowy Rok Chinski6a

Nowy Rok Chinski7

Nowy Rok Chinski8

Nowy Rok Chinski9

Nowy Rok Chinski10

Nowy Rok Chinski11

Nowy Rok Chinski12

Nowy Rok Chinski13

Nowy Rok Chinski14

Nowy Rok Chinski15

Nowy Rok Chinski16

Nowy Rok Chinski17

Nowy Rok Chinski18

Nowy Rok Chinski19

Nowy Rok Chinski20

Nowy Rok Chinski20a

Nowy Rok Chinski21

Nowy Rok Chinski22

Nowy Rok Chinski23

Nowy Rok Chinski24

Nowy Rok Chinski25

Nowy Rok Chinski26

Nowy Rok Chinski27

Nowy Rok Chinski28

Nowy Rok Chinski29

Nowy Rok Chinski30

Nowy Rok Chinski31

Nowy Rok Chinski32

Nowy Rok Chinski33

Nowy Rok Chinski34

Nowy Rok Chinski35

Nowy Rok Chinski36

Nowy Rok Chinski37

Nowy Rok Chinski38

Nowy Rok Chinski39

Nowy Rok Chinski40

Nowy Rok Chinski41

Nowy Rok Chinski42

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e