Tysiące galonów oleju wyciekło do rzeki Hudson po pożarze transformatora w elektrowni jądrowej Indian Point

Trwają porządki po wycieku oleju do rzeki Hudson w następstwie pożaru transformatora w elektrowni jądrowej Indian Point w Westchester County, około 30 mil na północ od Nowego Jorku.

Do pożaru doszło w sobotę przed godz. 18:00. Został on szybko ugaszony – po 25 minutach, a reaktor uznano za bezpieczny i stabilny, zapewnił rzecznik właściciela Entergy Corp. Ogień wywołał automatyczne wyłączenie transformatora 3. Transformator 2 nie został naruszony.

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo powiedział, że pożar spowodował wyciek oleju, który mógłby rozlać się do rzeki Hudson. Podjęto szybkie działania, by to powstrzymać.
Stanowy Departament Ochrony Środowiska umiejscowił zapory wodne na powierzchni około 300 stóp średnicy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się oleju sączącego się z transformatora.

Zarządzono, że w poniedziałek zakład będzie jeszcze zamknięty. Jak powiedziała Diane Screnci, rzeczniczka US Nuclear Regulatory Commission, sksperci nadal badają przyczyny sobotniego incydentu.
Nie było od razu jasne, co spowodowało awarię, czy transformator będzie naprawiony lub wymieniony.

Gubernator Andrew Cuomo powiedział, że ostatnio było zbyt wiele nagłych wypadków w Indian Point. Transformator 3 został zamknięty w miniony czwartek rano z powodu wycieku wody z boku niejądrowego zakładu.
Usterka została naprawiona i nie odnotowano uwolnienia do środowiska substancji promieniotwórczych – powiedział rzecznik Entergy Jerry Nappi. W marcu ten sam transformator został zamknięty z powodu planowanego ponownego tankowania, które trwało około miesiąca.
Nappi powiedział, że z powodu sobotniego incydentu nie ma zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa.

Energy Center Indian Point w Buchanan dostarcza energię elektryczną dla milionów domów, firm i obiektów użyteczności publicznej w Nowym Jorku i Westchester County.

Elektrownia jądrowa Indian Point powstała w latach 60. Wywołuje kontrowersje z uwagi na to, że jest oddalona od Nowego Jorku zaledwie o 30 mil. Zatrudnia 1050 osób i jest jedną z 99 siłowni atomowych działających w USA.
EJ
Zdjęcie: Tony Fischer Photography – photo on flickr

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e