Trump do Korei Północnej: “Ogień i gniew” nie wystarczy

Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że jego poprzednie oświadczenie w którym mówił o “ogniu i gniewie” w odpowiedzi na zagrożenia ze strony Korei Północnej może nie było wystarczająco dalekie i stwierdził, że kraj ten może się liczyć z „problemami”, jeśli jego działania nie ulegną zmianie.

“Mamy poparcie naszego wojska w 100 procentach” – powiedział reporterom Trump, stojąc na schodach swojego klubu golfowego w Bedminster, N.J.

“Powiem wam to, jeśli Korea Północna zrobi coś w kategoriach nawet myślenia o ataku kogokolwiek, kogo kochamy lub reprezentujemy, naszych sojuszników lub nas, mogą być bardzo, bardzo zdenerwowani” – ostrzegł Trump, dodając, że “zdarzy się im coś takiego, co nie pomyśleliby, że to możliwe”.

Trump powiedział, że reżim Korei Północnej, obecnie kierowany przez Kim Jong Una “przez długi czas wywierał nacisk na świat”.
“Lepiej, by Korea Północna działała razem, bo będą mieli kłopoty, jakie niewiele narodów kiedykolwiek miało” – powiedział Trump.
Nie chciał rozmawiać o potencjalnych atakach na Koreę Północneą, ale pozostawił otwarte drzwi na ewentualne działania.
“Zobaczymy, co się zdarzy” – mówił Trump, zadając cios administracji swojego poprzednika, Baracka Obamy o informowaniu o wojskowych działaniach w prasie.
“Nie mówimy o tym, nigdy tego nie robię” – powiedział prezydent Trump. “Nie jestem jak inna administracja, która mogłaby powiedzieć, że za cztery miesiące znajdziemy się w Mosulu, nie mówię o tym”.

Telewizja NBC News poinformowała w czwartek, że CIA i inne agencje wywiadowcze w Stanach Zjednoczonych zgadzają się z tym, że Korea Północna może z powodzeniem zminiaturyzować broń nuklearną, którą można umieścić na pocisku balistycznym.

Przedstawiciele Białego Domu powiedzieli w środę, że chociaż słowa prezydenta o “ogniu i gniewie” były jego własnymi, najwyżsi doradcy w West Wing i w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego “dobrze zdawali sobie sprawę z tonu” tego, co powiedział prezydent.
Jak poinformował w środę NBC News, jeśli prezydent zdecyduje się na działania prewencyjnie w regionie, Pentagon przygotował specjalny plan takiego ataku – taki, który w znacznym stopniu dotyczy użycia bombowców B-1B.
W obliczu rosnących napięć z USA, armia Korei Północnej twierdzi, że rozważa plany ataku na wyspę Guam.
Gdy dziennikarze zapytali o niepokój z powodu nuklearnych prowokacji Korei, sekretarz stanu USA Rex Tillerson uspokajał Amerykanów mówiąc, że powinni “spać dobrze w nocy”.
Donald Trump w czwartek stwierdził, że “nie ma mieszanych wiadomości” pochodzących z jego administracji.

Prezydent był także bardzo bezpośredni co do powiązania praktyk handlowych z ochotą Chin do działania w kwestii Korei Północnej.
“Myślę, że Chiny mogą zrobić dużo więcej, tak, Chiny mogą” – powiedział Trump.
“Patrzcie, handlujemy z Chinami. Tracimy setki miliardów dolarów rocznie na handlu z Chinami”.Oni wiedzą, co ja sądzę. To nie będzie tak dalej kontynuowane. Jeśli jednak Chiny nam pomogą, poczuję się znacznie inaczej w kwestii handlu”.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e