“To prawdziwi herosi”. Paraolimpijczycy złożyli ślubowanie

W XV igrzyskach paraolimpijskich w Rio de Janeiro (7-18 września) Polskę reprezentować będzie 90 sportowców. Funkcję chorążego ekipy powierzono Rafałowi Wilkowi. W środę zawodnicy i trenerzy złożyli w Warszawie ślubowanie. Do Brazylii odlecą w kilku grupach.

“Paraolimpijczycy to cisi zwycięzcy, którzy niestety czasami stoją w cieniu pełnosprawnych sportowców. Przypominając sobie motto ruchu paraolimpijskiego, którym jest hasło +Dusza w ruchu+ powinniśmy pamiętać, że niepełnosprawność nie stawowi żadnej bariery w podejmowaniu wyzwań i pokonywaniu własnych ograniczeń” – napisała premier Beata Szydło w liście, który podczas uroczystości odczytał minister sportu i turystyki Witold Bańka.

Szef resortu wspomniał, że kiedy obejmował stanowisko, w szczególności utkwiła mu rozmowa z premier, która zwróciła mu uwagę, by pamiętał o sporcie osób niepełnosprawnych.

“To herosi, musisz o nich zadbać” – przypomniał Bańka słowa Szydło.

Cztery lata temu w biało-czerwonych barwach wystąpiło 101 sportowców, którzy zdobyli 36 medali (14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych). Prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasz Szeliga ma nadzieję, że i tym razem ten dorobek nie będzie gorszy.

“Z prognoz stawianych przez naszych szkoleniowców wynika, że krążków może być nawet więcej niż w Londynie, gdzie 14 złotych wywindowało Polskę na dziewiątą pozycję w klasyfikacji medalowej. Czy w Rio nasi zawodnicy wywalczą również tyle złota, które decyduje o lokacie kraju? Uważam, że ta liczba jest realna, a ponowne uplasowanie się w czołowej dziesiątce państw byłoby znaczącym sukcesem” – powiedział PAP Szeliga.

W Londynie pierwsze miejsce w tej klasyfikacji zajęły Chiny mając 231 medali (95-71-65), a drugie Rosja – 102 (36-38-28), która w wyniku afery dopingowej została wykluczona z udziału w igrzyskach w Rio de Janeiro przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC).

W Rio de Janeiro biało-czerwoni (36 kobiet i 54 mężczyzn) wystąpią w 13 spośród 22 dyscyplin, jakie są w programie XV igrzysk. Dwie nowe to kajakarstwo i triathlon.

“Zawodnicy niewidomi oraz niedowidzący będą prowadzeni przez czterech pilotów w przypadku kolarstwa i dwóch przewodników w lekkoatletyce. Są oni pełnoprawnymi uczestnikami zawodów i również otrzymują medale, jeśli zdobędą je ich podopieczni. Nie zawsze jednak są wymieniani w składzie reprezentacji, stąd też bywają różne dane liczbowe. My ich ujęliśmy, zatem generalnie mamy w ekipie 96 zawodników oraz 57 osób towarzyszących, to m.in. trenerzy, mechanicy, lekarze, fizjoterapeuci” – wyjaśnił prezes PKPar.

Funkcję chorążego sprawować będzie 41-letni Rafał Wilk, zdobywca dwóch złotych medali w Londynie w kolarstwie szosowym na rowerze z ręcznym napędem (tzw. handbike). Ponadto wywalczył pięć tytułów mistrza globu (dwa w 2013 roku, jeden w 2014 i dwa w 2015) oraz cztery Puchary Świata (2012, 2013, 2015, 2016, a w 2014 zajął drugie miejsce).

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

foto: Facebook Rafał Wilk

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e