Stany Zjednoczone kończą program tymczasowego pobytu dla 60 tys. Haitańczyków

Administracja Trumpa poinformowała, że kończy program tymczasowego pobytu dla Haitańczyków, który pozwolił prawie 60 000 obywatelom tego kraju żyć i pracować w Stanach Zjednoczonych po potężnym trzęsieniu ziemi w 2010 r., jakie wstrząsnęło tym narodem karaibskim.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego stwierdził, że warunki na Haiti znacznie się poprawiły, więc program zostanie przedłużony po raz ostatni – do lipca 2019 r., aby dać Haitańczykom czas na przygotowanie się do powrotu do domu.
“Od czasu trzęsienia ziemi w 2010 roku liczba przesiedleńców z Haiti zmalała o 97 procent” – powiedział departament w komunikacie prasowym. “Haiti jest w stanie bezpiecznie przyjąć tradycyjny poziom powracających obywateli”.

Adwokaci i członkowie Kongresu obu partii poprosili administrację Trumpa o 18-miesięczne przedłużenie programu, zwanego jako Status Tymczasowej Ochrony (Temporary Protected Status). Prezydent Haiti Jovenel Moise również poprosił o jego przedłużenie.

Decyzja dotycząca Haitańczyków spotkała się z ostrą krytyką. Szybko pojawiły się głosy, że warunki panujące w tym wyspiarskim kraju nie uległy poprawie w stopniu wystarczającym, by ich deportować. Uporczywa epidemia cholery i szkody spowodowane przez trzy huragany od 2016 roku pogarszają sytuację Haitańczyków.

Reprezentant stanu Floryda Mario Diaz-Balart wyraził “silny sprzeciw” wobec decyzji i nalega, by administracja ponownie rozważyła sprawę.

“Zmuszenie ich do opuszczenia Stanów Zjednoczonych byłoby szkodliwe” – stwierdził w komunikacie prasowym. “Niemal osiem lat później Haiti pozostaje w całkowitym nieładzie i nadal wymaga odbudowy”.

Podczas gdy Haiti poczyniło postępy od czasu trzęsienia ziemi dzięki międzynarodowej pomocy, naród karaibski nadal pozostaje jednym z najbiedniejszych na świecie. Ponad 2,5 miliona ludzi, z grubsza jedna czwarta populacji, żyje za mniej niż 1,23 USD dziennie, co władze uważają za skrajne ubóstwo.

W zeszłym miesiącu Organizacja Narodów Zjednoczonych zakończyła misję pokojową na Haiti, która w swoim szczycie liczyła ponad 10 000 żołnierzy. Nowa misja składa się z około 1300 międzynarodowych cywilnych policjantów i 350 cywilów, którzy pomogą krajowi w przeprowadzeniu reformy systemu sprawiedliwości.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego o swojej decyzji poinformował 60 dni przed wygaśnięciem tymczasowego statusu Haitańczyków. W maju agencja przedłużyła program tylko o sześć miesięcy zamiast zwyczajowych 18 i wezwała Haitańczyków uczestniczących w programie, aby uporządkowali swoje sprawy i przygotowali się do powrotu do domu.

Kilka dni po trzęsieniu ziemi, które zniszczyło na Haiti w styczniu 2010 r., prezydent Barack Obama przyznał Haitańczykom 18-miesięczny status ochronny w USA, którzy w przeciwnym razie musieliby wrócić do domu.
Tymczasowy status obejmuje około 435 000 osób z dziewięciu krajów spustoszonych przez klęski żywiołowe lub wojnę, które przybyły do Stanów Zjednoczonych legalnie lub w inny sposób.

Decyzja administracji prezydenta Trumpa nie dotyczy tysięcy Haitańczyków, którzy po trzęsieniu ziemi zostali przygarnięci przez Brazylię i inne kraje Ameryki Południowej i zaczęli w zeszłym roku udawać się do Stanów Zjednoczonych.

Według amerykańskich służb celnych i ochrony granic, w ciągu 12 miesięcy – do 30 września 2017 r. granice z Meksykiem przeszło 6424 Haitańczyków, a zaledwie 334 było ich rok wcześniej. Zazwyczaj byli oni zwalniani warunkowo z więzienia z przyczyn humanitarnych, by zamieszkać w Stanach Zjednoczonych.

Od czasu objęcia urzędu przez Donalda Trumpa zakończono programy tymczasowego pobytu dla obywateli Sudanu i Nikaragui. Do lipca przełożono podobną decyzję dotyczącą postępowania w stosunku do 86 000 mieszkańców z Hondurasu.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e