Sondaż: większość mieszkańców kluczowych dla Trumpa stanów uważa, że kraj jest w gorszej sytuacji

Większość Amerykanów żyjących w kluczowych okręgach, które doprowadziły Donalda Trumpa do zwycięstwa w wyborach prezydenckich w 2016 r. uważa, że w kraju nie jest lepiej, gdy zasiada on w Białym Domu, wynika z ankiety NBC News i The Wall Street Journal.

Zgodnie z sondażem, w którym wzięli udział mieszkańcy 438 amerykańskich powiatów, jedna trzecia – 32 procent uważa, że w kraju jest teraz lepiej niż zanim prezydentem został Donald Trump. Z kolei większość – 41 procent jest zdania, że kraj jest teraz w gorszej sytuacji. 26 procent respondentów stwierdziło, że nie zauważa znaczących zmian.

Ogólnie, nieco ponad połowa – 53 procent twierdzi, że Trump nie ma jasnego planu, jak rozwiązać główne problemy stojące przed krajem.
Ci respondenci postrzegają Trumpa bardziej pozytywnie niż Amerykanie w ujęciu ogólnym. 48 procent z nich dało mu pozytywną ocenę, a 50 procent oceniło go negatywnie. W zeszłym miesiącu w ogólnokrajowej ankiecie NBC News / Wall Street Journal 38 procent badanych aprobowało wyniki pracy Trumpa, a 58 procent nie pochwalało jego działań.

Należy zauważyć, że grupa ludzi wybrana do przeprowadzenia ankiety – mieszkańcy powiatów, które zagłosowały na Trumpa, to większość białych, osoby z terenów wiejskich, mniej wykształcone i starsze niż ogólna średnia wieku w kraju. Trump wygrał w 2016 r. w tych powiatach 57 do 37 procent.

Pozycja Trumpa na tych kluczowych dla niego obszarach wydaje się słabnąć. W podobnej ankiecie w lipcu wykazano, że 50% respondentów akceptowało jego pracę, a 46% wypowiadało się o niej z dezaprobatą.

Wśród osób z kluczowych powiatów: Kolorado, Floryda, w Georgia, Indiana, Iowa, Maine, Michigan, Minnesota, Missouri, New Hampshire, Północna Karolina, Ohio, Pensylwania, Wirginia i Wisconsin – Trump otrzymuje najwyższe oceny za poprawę sytuacji gospodarczej (56 procent zadowolonych, 41 procent niezadowolonych), utrzymanie bezpieczeństwa Ameryki (55 procent zadowolonych, 43 procent niezadowolonych), a w kwestii imigracji i bezpieczeństwa granic (49 procent zadowolonych, 49 procent niezadowolonych).

Ale prezydent otrzymał szczególnie słabe oceny od wyborców z tzw. “okręgów Trumpa”, jeśli chodzi o poprawę wizerunku Ameryki na całym świecie (41 procent zadowolonych, 57 procent niezadowolonych), w kwestii jednoczenia kraju (38 procent zadowolonych, 60 procent niezadowolonych), poprawy relacji rasowych (37 procent zadowolonych, 59 procent niezadowolonych) i poprawa systemu opieki zdrowotnej (37 procent zadowolonych, 59 procent niezadowolonych).

Badanie przeprowadzono w dniach 1-4 listopada 2017 r. Ogólny margines błędu dla 800 respondentów wynosi +/- 3,46 procent.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e