Sondaż Gallupa: Amerykanie już nie preferują szefów płci męskiej

Odkąd Gallup zaczął pytać Amerykanów o preferencje co do płci swojego szefa, większość twierdzi, że ich płeć nie ma dla nich znaczenia. Jednak ci, którzy za kimś optują, są po raz pierwszy równomiernie podzieleni w kwestii płci męskiej i żeńskiej.

Zgodnie z najnowszym badaniem Gallupa, odsetek dorosłych w USA preferujących męskiego szefa wynosi teraz 23%, o 10 punktów procentowych mniej niż ostatnim sondażu w 2014 r. i o 43 punkty mniej niż w 1953 r., gdy ten najstarszy instytut badania opinii społecznej na świecie po raz pierwszy zapytał o to swoich respondentów. Wtedy to 66 procent Amerykanów odpowiedziało, że woli na stanowisku kierowniczym mężczyznę niż kobietę. W latach 80-tych mężczyźni-szefowie mieli w sondażach 34 punkty procentowe przewagi nad kobietami.

Obecnie 55% Amerykanów twierdzi, że nie mieliby upodobań w kwestii płci swojego zwierzchnika, jeśli podjęliby nową pracę. Z grubsza jednakowy procent – 23% i 21% wolałaby odpowiednio, mężczyznę lub kobietę.

Najnowsza ankieta została przeprowadzona w dniach 2-8 listopada, około miesiąca po tym, jak wiele kobiet oskarżyło hollywoodzkiego producenta Harveya Weinsteina o molestowanie seksualne. W ciągu kilku tygodni po zarzutach przeciwko Weinsteinowi, co najmniej 20 innych znanych mężczyzn w różnych branżach też zostało o to oskarżonych.

Zerwanie społeczeństwa z wieloletnimi preferencjami może być oznaką, że wpłynęły na to ostatnie wydarzenia medialne, chociaż zmiana mogła nastąpić w dowolnym czasie w ciągu ostatnich trzech lat od ostatniego sondażu na ten temat.
W porównaniu z 2014 rokiem, aktualnie kobiety i mężczyźni są mniej skłonni do preferowania męskiego szefa i częściej nie mają preferencji w ogóle co do płci.

Od 1982 roku kobiety częściej niż mężczyźni twierdzą, że wolą męskiego szefa. Podczas gdy ten ogólny trend utrzymuje się, historycznie niski odsetek kobiet (27%) optuje teraz za męskim szefem, to 12-punktowy spadek od 2014 roku. Chociaż poglądy kobiet na temat kobiet-szefów nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatnich 17 lat, od tego czasu wzrasta odsetek tych, które twierdzą, że płeć ich szefa nie ma znaczenia. Obecnie 28% woli kobietę, a dla 44% nie ma to znaczenia.

Młodsi Amerykanie, poniżej 35 roku życia (14 procent) wolą, by kierowała nimi kobieta niż mężczyzna, a połowa twierdzi, że nie ma zdania na ten temat.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e