Słaba skuteczność tegorocznej szczepionki na grypę

Tegoroczny sezon grypowy jest jednym z najgorszych w ostatnich latach, a szczepionka przeciw grypie może być skuteczna tylko w 10 procentach.

Co roku w USA szczepionkę na grypę podaje się 110 mln osób. Eksperci twierdzą, że tegoroczna może być jednak skuteczna tylko w 10 procentach w stosunku do szczepu, który obecnie krąży. Szczepionka nie działa dobrze, bo nie została dokładnie dopasowana do szczepu wirusa. CDC nadal poleca, by szczepić się w tym roku przeciwko grypie, twierdząc, że zmniejszy to ryzyko wystąpienia niektórych chorób.

Co roku wirus grypy ewoluuje i dlatego szczepionka chroni przed chorobą tylko w danym roku. Zwykle naukowcy są w stanie przewidzieć, który typ wirusa będzie powodował infekcje, i przygotować odpowiednią szczepionkę. Szczepionka zaczyna działać po dwóch tygodniach od aplikacji i chroni przed tymi wirusami, które są w szczepionce.

Naukowcy mają nadzieję, że uda im się opracować „uniwersalną” szczepionkę przeciw grypie, która zapewni długotrwałą ochronę przed wirusem.

Zgodnie z zaleceniami WHO Komitetu Doradczego ds. Szczepień Ochronnych (ACIP) i 15 Międzynarodowych Towarzystw Naukowych profilaktyka za pomocą szczepień przeciwko grypie to najskuteczniejsza i najtańsza droga do zwalczania infekcji grypowej. Skuteczność tej metody w grupie młodych, zdrowych dorosłych jest bardzo wysoka: wynosi 70-90 proc.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e