Sąd zablokował decyzję administracji Donalda Trumpa o zakończeniu programu DACA

We wtorek wieczorem sędzia federalny tymczasowo zablokował decyzję administracji Donalda Trumpa o zakończeniu programu ochrony młodych imigrantów przed deportacją, zw. Deferred Action for Childhood Arrivals (DACA).

Sędzia rejonowy w USA William Alsup uwzględnił wniosek Kalifornii i innych stron pozywających, aby uniemożliwić prezydentowi Donaldowi Trumpowi zakończenie programu Deferred Action for Childhood Arrivals, podczas gdy ich procesy sądowe są rozpatrywane w sądzie.

Alsup powiedział, że prawnicy jasno wykazali na korzyść DACA, że młodzi imigranci “mogą ponieść poważną, nieodwracalną krzywdę” bez powództwa sądowego. Sędzia stwierdził również, że prawnicy mają dużą szansę na odniesienie sukcesu w tej sprawie.
DACA chroni przed deportacją około 800 000 nieudokumentowanych osób, które zostały przywiezione do USA jako dzieci. Program obejmuje setki tysięcy uczniów w wieku szkolnym. Prawo to wprowadzono za kadencji Baracka Obamy.

Amerykański prokurator generalny Jeff Sessions ogłosił we wrześniu, że program zostanie wycofany, mówiąc, że wdrażając go w 2012 roku, były prezydent Barack Obama przekroczył granice swojej władzy.
Departament Sprawiedliwości orzekł we wtorek, że decyzja sędziego nie zmienia faktu, że program był nielegalnym obejściem prawa przez Kongresu, i to jest w gestii agencji, aby to zakończyć.

Posunięcie Sessionsa zmierzające do stopniowego wycofania DACA wywołało lawinę procesów sądowych w całym kraju.
Sędzia Alsup rozważył pięć odrębnych pozwów w Północnej Kalifornii, w tym jeden w Kalifornii i trzech innych stanach oraz jeden złożony przez zarząd systemu szkolnego Uniwersytetu Kalifornijskiego.
“DACA obejmuje klasę imigrantów, którzy stanowią najmniejsze zagrożenie, jeśli w ogóle mogą je powodować – z czym pozornie wszyscy się zgadzają. Pozwala im podjąć uczciwą pracę pod warunkiem dalszego dobrego zachowania” – napisał Alsup w swojej decyzji. “Stał się ważnym programem dla osób korzystających z niego i ich rodzin, dla pracodawców, którzy ich zatrudniają, dla naszych podatków skarbowych i dla naszej gospodarki”.

Brad Rosenberg, adwokat Departamentu Sprawiedliwości powiedział, że administracja rozważyła skutki zakończenia DACA i postanowiła go z czasem wycofać, zamiast natychmiast z niego zrezygnować.
Beneficjenci DACA będą mogli pozostać w USA przez pozostałą część dwuletnich zezwoleń. Każda osoba, której status miał wygasnąć w ciągu sześciu miesięcy, ma również miesiąc czasu na złożenie wniosku o przedłużenie pobytu na kolejne dwa lata.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e