Rzeźba Siedzącej Baleriny w Rockefeller Center

Nadmuchiwana rzeźba olbrzymich rozmiarów baleriny zdobi centrum Rockefeller Center. Dzieło Jeffa Koonsa można podziwiać do 2 czerwca.

Nad fontanną Prometeusza, w miejscu, gdzie w okresie Bożego Narodzenia stoi znana na całym świecie nowojorska choinka, wzniesiono Siedzącą Balerinę (Seated Ballerina). Rzeźba z wykonana z nylonu, mierzy 45 stóp. Jej autorem jest Jeff Koons – amerykański artysta zajmujący się malarstwem i rzeźbą.

Siedząca Balerina jest częścią serii artysty zatytułowanej “Antiquity”. Została zainstalowana w Rockefeller Center dzięki Fundacji Kiehl i Art Production Fund.

Rzeźba przedstawiająca jasnowłosą tancerkę wiążącą swoje baletki, jest symbolem współczesnej bogini Wenus oraz ogólnie pojętego piękna. Lustrzana powierzchnia baleriny jest odzwierciedleniem bezpośredniego związku z otoczeniem.

Inspiracją do powstania okazałej rzeźby, była dla jej autora mała figurka z drewna zatytułowana Seated Ballerina z 2015 r., również jego autorstwa. Dwie drewniane baleriny Koonsa z numerami 11 i 40 zostały wystawione na sprzedaż w kwietniu i maju tego roku przez dom aukcyjny Phillips w Nowym Jorku. Osiągnęły ceny ponad 80 tys. dolarów.

Zgodnie z komunikatem prasowym, rzeźba ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zaginięć dzieci i młodzieży. 25 maja przypada Międzynarodowy Dzień Zaginionych Dzieci.
EJ

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e