Rośnie liczba wykorzystanych seksualnie przez katolickiego księdza w Queensie

Dwadzieścia trzy kobiety twierdzą, że jak były dziećmi wielebny Adam Prochaski wykorzystał je seksualnie, gdy od wczesnych lat 70. do połowy lat dziewięćdziesiątych służył w parafii św. Krzyża w Maspeth.

Domniemane ofiary reprezentuje Mitch Garabedian, w rolę którego wcielił się aktor Stanley Tucci w nagrodzonym Oscarem filmie “Spotlight” z roku 2015.

“W moim mniemaniu, bez wątpienia był on otwarty i znany” – powiedział Garabedian WCBS. “On molestował seksualnie dzieci na korytarzach” – dodał.
Z zeznań ofiar wynika, że do molestowań seksualnych dochodziło w kościele, na zakrystii, w szkole, w samochodzie, a także w domach wiernych podczas odwiedzin księdza Prochaskiego.

Parafię św. Krzyża w Maspeth stanowi liczna grupa Polonii. Wiele z tych osób to emigranci pierwszej generacji.
“Słyszałem, że ksiądz Prochaski pomagał dzieciom wjechać do kraju, a kiedy już do niego przybyli, wykorzystywał ich seksualnie” – powiedział Garabedian.

Prochaski został zawieszony w 1994 roku, a w 1995 roku opuścił stan kapłański. Oficjalne dokumenty katolickie pokazuje, że był on nieobecny lub w trakcie urlopu chorobowego do 2002 roku.
“Teraz to częsta zasada, opieram to o moje doświadczenie w postępowaniu dotyczącym pedofilii” – powiedział Garabedian.

Rzeczniczka Diecezji Brooklyn św. Krzyża w Maspeth nazwała coraz większą liczbę oskarżycieli przerażającą sytuacją, mówiąc Daily News, że wszystkie rzekome incydenty miały miejsce wiele lat temu, zanim wprowadzono w życie reformę w celu zapewnienia ochrony dzieci.

Diecezja powołała fundusz kompensacyjny dla ofiar. Termin wniesienia wniosku o odszkodowanie mija 15 października.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e