Rex Tillerson zdymisjonowany. Nowym Sekretarzem Stanu Mike Pompeo

Prezydent Trump zdymisjonował sekretarza stanu Rexa Tillersona i zastąpił go dyrektorem CIA, Mike Pompeo, poinformowali we wtorek przedstawiciele Białego Domu. Gina Haspel została powołana nowym dyrektorem CIA i pierwszą kobietą wybraną na to stanowisko.

„Mike Pompeo, dyrektor CIA, zostanie naszym nowym sekretarzem stanu. Wykona fantastyczną pracę! Dziękuję Rexowi Tillersonowi za jego służbęi! Gina Haspel zostanie nowym dyrektorem CIA i pierwszą kobietą na tym stanowisku. Gratuluję wszystkim!”

Trump w zeszły piątek poprosił Tillersona, by odsunął się na bok i czołowy dyplomata amerykański przerwał w poniedziałek wizytę w Afryce, by wrócić do Waszyngtonu.
Pompeo zastąpi go w Departamencie Stanu, a Gina Hapsel – zastępca dyrektora w CIA – zostanie szefową CIA, stając się tym samym pierwszą kobietą, która będzie zarządzać amerykańską agencją rządową zajmującą się pozyskiwaniem i analizą informacji o zagranicznych rządach, korporacjach i osobach indywidualnych oraz opracowywaniem na ich podstawie raportów dla instytucji rządowych Stanów Zjednoczonych.

Trump i Tillerson mieli od dawna ścierali się ze sobą. Według Trumpa jest on “zbyt establishmentowy” w swoim myśleniu. Uznał, że ważne jest, aby dokonać tej zmiany teraz, przygotowując się do rozmów z przywódcą Korei Północnej Kim Jong Unem, a także nadchodzącymi negocjacjami dotyczącymi handlu.

“Jestem głęboko wdzięczny prezydentowi Trumpowi za pozwolenie mi na pełnienie roli dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej i za tę możliwość służenia jako Sekretarz Stanu” – powiedział Pompeo w oświadczeniu. “Jego przywództwo sprawiło, że Ameryka jest bezpieczniejsza i nie mogę się doczekać reprezentowania go i Amerykanów na arenie światowej, aby zwiększyć dobrobyt Ameryki. Służenie u boku wielkich mężczyzn i kobiet z CIA, najbardziej oddanych i utalentowanych urzędników państwowych, z jakimi się zetknąłem, było jednym z wielkich zaszczytów w moim życiu”.

Haspel w oświadczeniu powiedziała, że jest podekscytowana swoim awansem.
“Po 30 latach pracy jako oficer Centralnej Agencji Wywiadowczej, miałam zaszczyt służyć przez ostatni rok obok Michaela Pompeo jako zastępca. Jestem wdzięczna pana prezydentowi Trumpowi za tę możliwość i pełna pokory i wdzięczna za zaufanie do mnie, nominując mnie na następnego dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej” – oświadczyła.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to trucks, infiniti suv and toyota suv
e